معاون وزیر امور خارجه: وجدان بشری جوابی برای مظلومیت قربانیان بمباران شیمیایی سردشت ندارد


 معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: وجدان بشری هیچ جوابی برای مظلومیت بمباران شیمیایی مردم بی دفاع و مظلوم شهرستان سردشت ندارد.

 
 

حسن قشقاوی روز یکشنبه در آیین گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی شهرستان مرزی سردشت افزود: 400 شرکت خارجی در تهیه مواد مورد نیاز بمبهای شیمیایی رژیم بعث عراق همکاری داشتند ولی متاسفانه هیچ گونه اقدامی در جهت احقاق حقوق مردم این شهرستان در مجامع بین المللی انجام نگرفت.

وی اضافه کرد: وزارت امور خارجه بیش از 12 هزار صفحه مدرک و سند در محکومیت شرکت های اروپایی در اختیار دادگاه بین المللی لاهه قرار داد ولی این دادگاه تاکنون تنها به محکوم کردن یک نفر هلندی اکتفا کرده است.

قشقاوی گفت: متاسفانه تاکنون یک دلار نیز در راستای کمک به مردم بی دفاع سردشت و جبران خسارت های وارد شده از سوی مجامع بین المللی پرداخت نشده است.

وی یادآوری کرد: وزارت امور خارجه برای شناسایی ابعاد این بمباران شیمیایی و شناسایی عاملان آن آماده هر گونه همکاری با دادگاه بین المللی لاهه و مجامع بین المللی است.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: این وزارتخانه همچنین آمادگی دارد تا برای رسمی شدن مرز کیله سردشت اقدامات لازم را انجام دهد.

در هفتم تیرماه 1366 رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شد

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید