پیام وزیرامورخارجه به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت


 محمدجوادظریف ضمن همدردی با بازماندگان فاجعه انسانی بمباران شیمیایی سردشت ، اعلام کرد: اطمینان می دهم وزارت امور خارجه همراه با سایر سازمانهای مسئول ، با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاحهای شیمیائی کشورمان را از طریق قانونی در سطح بین المللی پیگیری خواهند کرد.متن پیام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به شرح زیر است:
 
 
 بسم الله الرحمن الرحیم
هفتم تیر ماه 1394 مصادف است با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق که به حق در جمهوری اسلامی ایران روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی و میکروبی نام گرفته است . مردم مظلوم و مقاوم سردشت با صبوری و شکیبایی روز هفتم تیر ماه 1366 در برابر بمباران شیمیایی رژیم بعثی عراق که باعث شهادت و مصدومیت جمع کثیری از مردم غیر نظامی این شهر گردید مقاومت کرده و برای همیشه نام خویش را در تاریخ پرافتخار این کشور جاودانه کردند. اینجانب ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان و جانبازان شیمیایی کشورمان مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده های معزز شهدای این حادثه غم انگیز اعلام میدارم و بر روح بلند شهدای گرانقدر و مظلوم بمباران شیمیایی سردشت درود می فرستم. از خداوند متعال برای جانبازان عزیز شیمیایی و خانواده های صبور ایشان بخاطر فداکاری ها و تحمل مصائب روزمره ناشی از جراحات شیمیایی ، اجر و پاداش الهی مسئلت نموده برایشان آروزی سلامتی می نمایم .
در جریان جنگ تحمیلی ، جبهه استکبار جهانی و دولتهای حامی رژیم صدام به امید سرکوب انقلاب نوپای اسلامی و حرکت حق طلبانه ملت بزرگ ایران از ارائه هیچ کمکی به او دریغ نکرده و نتوانست هیچگونه خللی در اراده استوار ملت ایران بوجود آورد و سرنوشت جنگ تحمیلی را به نفع متجاوزان تغییر دهد. وجود هزاران شهید و بیش از یکصد هزار جانباز ومصدوم شیمیایی ، همچنین تخریب هزاران کیلومتر از محیط زیست کشورمان میراث ناگوار حملات مکرر شیمیایی رژیم سابق عراق علیه ایران اسلامی بوده است. جمهوری اسلامی ایران همچنان آثار ناگوار ناشی از مصدومیت دهها هزار رزمنده و اتباع غیر نظامی خود را به دوش می کشد و مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها پس از گذشت سالها ، همچنان تالمات روحی و جسمی این جنایت غیر انسانی را تحمل می کنند.
فاجعه بمباران شیمیایی مناطق مسکونی در سردشت و حلبچه توسط رژیم سابق عراق پیامد سیاست های غلط جنگ طلبانه دولتهای استکباری در تجهیز صدام به این قبیل سلاحهای مخرب و سکوت سازمانهای بین المللی در برابر جنایات این رژیم بوده است. گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت فرصت مغتنمی است تا ضمن بزرگداشت یاد و خاطره کلیه شهیدان و جانبازان مغزز حملات شیمیایی ، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های این عزیزان یادآورد گردد. از این رو انتظار می رود جامعه بین المللی به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل نموده و علاوه بر فراهم کردن امکان محاکمه و مجازات حامیان و عاملین این جنایات ضد بشری ، خسارت وارده به قربانیان شیمیائی را جبران نماید.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان سلاحهای شیمیائی دردوران معاصر ، به منظور جلوگیری از تکرار مجدد تجربه تلخ حملات شیمیایی در جهان ، در مذاکرات مربوط به تدوین و تصویب کنوانسیون منع سلاحهای شیمائی به طور فعالانه مشارکت نموده است . هم اکنون 17 سال از اجرائی شدن این معاهده جامع و جهان شمول می گذرد که در صورت اجرای کامل و غیر تبعیض آمیز معاهده ، کلیه ذخایر اظهار شده سلاح های شیمیائی کشور های عضو منهدم و از تولید مجدد این تسلیحات مخرب ممانعت خواهد شد تا جهان بار دیگر شاهد تکرار فجایع سردشت و حلبچه نباشد. جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاحهای شیمیائی به همراه سایر کشورهای عضو تا انهدام کامل تمامی ذخایر سلاحهای شمیائی کشورهای دارنده بویژه آمریکا و روسیه تلاش خواهد کرد و از این کشورها میخواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبنده باشند.
در خاتمه اطمینان می دهم وزارت امور خارجه همراه با سایر سازمانهای مسئول ، با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاحهای شیمیائی کشورمان را از طریق قانونی در سطح بین المللی پیگیری خواهند کرد . به امید جهان عاری از سلاح های کشتار جمعی و سربلندی مردم ایران.
محمد جواد ظریف
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید