تلاش برای تدوین مالیاتی منصفانه از پزشکان/خضری: فرارمالیاتی درمیان پزشکان حداقلی است


رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سپید تأکید کرد: «آن چه در زمینه مالیات بر درآمد پزشکان در گذشته مقرر شده‌بود، مناسب بود و پزشکان هم راضی بودند و امسال سازمان امورمالیاتی با مبلغ مورد نظر سازمان نظام پزشکی موافقت نمی‌کند. البته سال گذشته نیز تا 10 یا 11 تیر این توافق‌نامه امضا شد. حال باید منتظر ماند تا ببینیم این موضوع چه می‌شود.»
 
 

میزان مالیات بر درآمد اصناف و مشاغل گوناگون به عنوان یکی از روش‌های درآمدزا برای دولت‌ها همیشه مورد مناقشه و اختلاف‌نظر بوده است. تأکید سازمان امور مالیاتی برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی مشاغل و حرف هم موضوع جدیدی نیست و مدت‌هاست در سطح شهر، بیلبوردهای تشویق برای انجام این کار به چشم می‌خورد. در این میان یکی از حِرَفی که هرازگاهی بر نحوه بستن مالیات بر درآمدها انتقاد و اعتراض داشته، پزشکی بود، چنانچه اگر جست‌وجویی در اینترنت داشته‌باشید مطالب انتقادی بسیاری در این زمینه به چشم می‌خورد، که همه آن‌ها نگران نحوه تعیین مالیات و افزایش آن در سنوات مختلف هستند. چندی پیش علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی از فرار مالیاتی برخی اصناف از جمله پزشکان خبر داد و گفت: «روی هم سالی 130 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و در تلاش هستیم، قانون جدید مالیاتی را به همین زودی به نتیحه برسانیم.»


مالیات بر درآمد به مالیات بر تخصص تبدیل شده است

وقتی سخن از درآمدهای بالا میان پزشکان مطرح باشد، طبیعتاً شنیدن خبر فرار مالیاتی یا متناسب نبودن مالیات و درآمدها در کنار گلایه برخی اصناف پزشکی دراین زمینه خوشایند نیست. بر همین اساس برای اطلاع از شرایط پزشکان در پرداخت مالیات و همین‌طور تناسب آن با درآمدهایشان به سراغ اعضای کمیسیون بهداشت مجلس رفتیم و با آن‌ها به گفتگو نشستیم. عبدالرحمن رستمیان، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره تناسب مالیات بردرآمد پزشکان، گفت: «در همه جهان دو روش وجود دارد، در یکی، میزان خدمت مشخص می‌شود و بر اساس آن تعداد فعالیتی که فرد مجاز به انجام است، مالیات برای او در نظر گرفته می‌شود. روش دوم، مالیات بر درآمد پلکانی است.»

وی در ادامه افزود: «در این روش تا میزانی از درآمد، مالیات گرفته نمی‌شود از آن به بعد درصدی مالیات مشخص می‌شود، تا یک سقفی، 5 درصد، بعد 10 درصد و همینطور اضافه می‌شود و شاید تا 50 درصد و 70 درصد هم برسد. یعنی هر چه درآمد بیشتر مالیات هم بیشتر است و با این کار تعادل ایجاد می‌شود.» رستمیان با بیان اینکه در بسیاری از کشورها تعادل بخشی درآمد هست، گفت: «متاسفانه در کشور ما مالیات بر درآمد کیلویی است. به عبارتی ممکن است پزشکی که هر 5 روز در مطب است و پزشکی که یک روز در هفته در مطب است، یک فرم می‌گیرند. به عبارتی اعلام می‌شود فلان متخصص 15 درصد و هیچ توجهی به میزان درآمد ندارد یا پزشک عمومی 5 درصد شاید فرد در حوزه پوست فعالیت کند و درآمد بالا داشته باشد و در بخش عمومی کار کند و درآمد پایینی داشته باشد. سازمان مالیاتی تفاوتی برای آن قائل نیست.» وی در پایان تأکید کرد: «مهم این است درآمد ثبت شود و براساس آن مالیات تعیین شود در حال حاضر مالیات بر تخصص و حرفه است و نه بر درآمد. ما در این راستا با سازمان نظام‌پزشکی و سازمان امورمالیاتی جلسه‌ای داشته‌ایم و این مسائل را متذکر شده‌ایم. مشکل اساسی عدم ثبت درآمدها بود که برای حل مشکل قرار است جلسه مشترک میان این دو سازمان برگزار شود.»


در میان پزشکان فرار مالیاتی حداقل است

علاوه بر این، رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سپید تأکید کرد: «آن چه در زمینه مالیات بر درآمد پزشکان در گذشته مقرر شده‌بود، مناسب بود و پزشکان هم راضی بودند و امسال سازمان امورمالیاتی با مبلغ مورد نظر سازمان نظام پزشکی موافقت نمی‌کند. البته سال گذشته نیز تا 10 یا 11 تیر این توافق‌نامه امضا شد. حال باید منتظر ماند تا ببینیم این موضوع چه می‌شود.» وی در ادامه افزود: «مالیات بر درآمد پزشکان کمی با بقیه اصناف و گروه‌ها متفاوت است و اگرچه ادعا می‌شود، فرار مالیاتی در این میان وجود دارد، اما این موضوع چندان صادق نیست. به طور کلی وقتی پای بیمه‌ها وسط باشد ناخواسته 5 درصدی که مالیات بر درآمد آن‌هاست از درآمدشان کسر می‌شود. به عبارتی در بخش دولتی و ویزیت‌های آن پرداخت مالیات قطعی است.» این عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به ویزیت‌های آزاد، گفت: «با توجه به اینکه پوشش بیمه‌ای در کشور 98 درصد شده است، در چنین شرایطی پرداخت مالیات بردرآمد پزشکان هم به همین میزان ارتقا یافته است. به عبارتی وجود این پوشش بیمه‌ای شفافیت کار پزشکان را به همراه داشته‌است.» وی تأکید کرد: «بلافاصله وقتی حق‌الزحمه پزشکان از بیمه گرفته شود مالیات آن نیز پرداخت می‌شود. در این زمینه پزشکان و کارمندان دولت افرادی هستند که فرار مالیاتی در آن‌ها حداقل و یا اصلاً وجود ندارد.» خضری همچنین تصریح کرد: «اگر نگاهی به فعالیت پزشکان داشته باشید شاید در بخش‌هایی که پوشش بیمه‌ای نبود آن‌هایی که اظهارنامه مالیاتی پر نکرده‌بودند، از پرداخت مالیات اجتناب می‌کردند اما با اجرای طرح تحول نظام سلامت و پوشش بیمه همگانی صورت گرفته. شاید در حال حاضر 98 درصد پزشکان مالیات خود را از طریق بیمه‌ها به وزارت دارایی پرداخت می‌کنند.» وی در پایان به افزایش مالیات بر درآمد پزشکان اشاره و تأکید کرد: «میزان مالیات بر درآمد در قانون مشخص شده است و اکثراً پزشکان بنابر تحولاتی که اتفاق افتاده است، آن را پرداخت می‌کنند و طبیعی است ضرورتی بر افزایش آن وجود نداشته باشد.


تشکیل کمیته برای تعیین درصد مالیات پرداختی پزشکان در کمیسیون بهداشت

در این میان حسن تامینی لیچایی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تشکیل کمیته‌ای مشترک میان این کمیسیون و مسئولان سازمان امور مالیاتی برای بازنگری و تدوین مالیاتی منصفانه از پزشکان، مبتنی بر درآمدهای آنان خبر داد. وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های پزشکان ناعادلانه بودن مالیات پرداختی به سازمان امور مالیاتی است، تأکید کرد: «در جلسه‌ای که چندی پیش با مسئولان سازمان امورمالیاتی داشتیم رئیس سازمان امور مالیاتی کشور متعهد شد در قالب کمیته‌ای مشترک میان اعضای کمیسیون بهداشت و کارشناسان مربوطه در مورد مالیات دریافتی از پزشکان بازنگری لازم انجام گیرد.» وی با بیان اینکه مشکل ما این است که سازمان امور مالیاتی بدون در نظر گرفتن سطح درآمد پزشکان در گروه‌های مختلف پزشکی و به صورت مساوی از آن‌ها مالیات دریافت می‌کند، از این سازمان خواسته‌ایم بر اساس درآمدهایی که پزشکان دارند نرخ مالیات آن‌ها را تغییر دهد.»


افزایش مالیات بر درآمد پزشکان بر عملکرد پزشکان تأثیر می‌گذارد

اغلب اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ایجاد تناسب میان درآمد و مالیات‌ها تأکید داشتند. چنانچه سلیمان عباسی، دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه افزایش مالیات بر درآمد پزشکان مشکلاتی در پی خواهد داشت، گفت: «با افزایش مالیات بر درآمد احتمالاً در عملکرد پزشکان شاهد تغییر خواهیم بود. اگر درآمد پزشک افزایش می‌یابد صرفاً به جهت معاینه یا انجام عمل‌های جراحی است، بنابراین نباید برای آن مالیات در نظر گرفت. از سویی دیگر پزشک هر بیماری را که معاینه کند به درآمد بیمارستان نیز افزوده خواهد شد.» وی در ادامه افزود: «‌ درآمد یک پزشک مشخص است و زمانی که پزشک در بیمارستانی عمل جراحی انجام می‌دهد یا بیمار را ویزیت می‌کند به همان میزان و بر اساس تعرفه‌ها درآمدی برای وی منظور می‌شود که به نظر می‌رسد این درآمد معقول بوده و خاص خود پزشکان است.»
عباسی تصریح کرد: «یک پزشک هر اندازه در بیمارستان‌های دولتی فعالیت می‌کند به همان اندازه درآمد دارد و بر اساس قانون نیز 20 درصد از درآمد پزشکان به عنوان مالیات کسر می‌شود که این میزان مالیات نیز منطقی نیست چراکه ازمبلغ دریافتی پزشک نیز مبلغی به عنوان کارانه کسر می‌شود.» وی با بیان اینکه علت برخی درآمدهای بالای پزشکان دریافت غیرمتعارف از بیمار است، گفت: «طبیعتاً برای اخذ مالیات محاسبه چنین دریافتی شدنی نیست و نمی‌توان متوجه میزان پرداخت این مبالغ از سوی بیمار شد.» این عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه گاهی پزشک در طول یک ماه 20 شبانه روز در بیمارستان فعالیت می‌کند و بالای سر بیمار حضور دارد، تأکید کرد: «این پزشکان به تعداد ویزیت‌های خود حقوق دریافت می‌کند حال اگر بخواهیم از دریافتی نیز مالیات هنگفتی اخذ شود پزشک از ادامه فعالیت شبانه‌روزی در بیمارستان منصرف شده و به صورت آنکال به کار خود ادامه می‌دهد.» با توجه به این‌که دغدغه مالیات‌ها در حوزه پزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عدم رفع مشکلات می‌تواند بر حوزه سلامت ما تأثیر بگذارد باید همراهی لازم در حل و رفع آن صورت گیرد، امیدواریم کارگروه مذکور به سرعت پیگیری‌های لازم را انجام دهد و با ایجاد تناسب قابل قبول میان درآمد و مالیات، عاملی برای بهبود عملکرد پزشکان شود.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید