افزایش 53 درصدی صادرات کالا از مرز تمرچین پیرانشهر

مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهر روز یک شنبه (5دیماه) در گفت وگو با کردپرس گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در ماههای اخیر که در گمرک تمرچین پیرانشهر در دستور کار است شاهد افزایش چشمگیر صادرات کالا از این مرز هستیم.

مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهر روز یک شنبه (5دیماه) در گفت وگو با کردپرس گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در ماههای اخیر که در گمرک تمرچین پیرانشهر در دستور کار است شاهد افزایش چشمگیر صادرات کالا از این مرز هستیم.

 وی در ادامه عنوان کرد: یکی از آیتم هایی که باعث افزایش هزینه های جاری برای گمرک تمرچین و پیله وران این گمرک شده بود موضوع بارگیری و صادرات کالا بطرف اقلیم کردستان عراق با تریلی ها و کامیون های 8 و 10 چرخ بود.

سلیمان نژاد تصریح کرد: در پی درخواستهای مکرر پیله وران و تجار مرزی، موضوع به قید فوریت با مسئولان طرف عراقی مطرح و در جلسه ای که با حضور دکتر رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و جمعی از مسئولان اقلیم کردستان عراق برگزار شد، موانع و راههای گسترش صادرات از مرز تمرچین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این مسئول افزود؛ طرف عراقی متعهد شد که جهت تسهیل در امر صادرات و کاهش هزینه های ناشی از حمل و صادرات کالا توسط کامیونهای 8 و 10 چرخ، نسبت به ورود کامیون های تریلر دار عراقی جهت ترانشیب در بازارچه مرزی اقدام کند که این امر تأثیر به سزای در امر بارگیری خصوصاً کاهش هزینه حمل و افزایش میزان صادارت را در پی خواهد داشت.

مدیر گمرک تمرچین پیرانشهر با اشاره به رفع این مشکل و افزایش صادرات کالا از این مرز گفت: از نظر وزنی در طول 9 ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش دو برابری صادرات و همچنین از نظر ارزش ریالی نیز شاهد افزایش 53 درصدی صادرات کالا از گمرک تمرچین پیرانشهر هستیم.

وی یادآور شد، پس از اعلام موافقت طرف عراقی، اکنون تعداد 25 دستگاه کامیون تریلردار در گمرک تمرچین پیرانشهر مستقر و احتمالاً بر اساس توافقات انجام شده در مدت 50 روز آتی شاهد حضور 75 دستگاه دیگر از این نوع ماشین ها در مرز تمرچین خواهیم بود که امیدواریم در اسرع وقت جهت انجام مراحل صادرات از طریق گمرک تمرچین پیرانشهر وارد خاک کشورمان شوند.

مدیر گمرک تمرچین پیرانشهر با اشاره به این نکته که بیش از یکسال است این موضوع بعنوان یکی از خواسته ای بحق پیله وران و تجار شاغل در این گمرک مطرح بوده است، عنوان کرد، این وضعیت باعث تسریع در امر صادرات و همچنین کاهش هزینه ای بالغ بر 120 هزار تومان در هر کامیون برای صاحبان کالا خواهد شد، که خوشبختانه با رایزنی های انجام شده و مساعدت دو طرف مرز، این موضوع نیز بطور کامل در حال برطرف شدن است

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید