رفتار "اردوغان" یادآور تفکرات "صدام " در خاورمیانه است

دکتر رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص حوادث اخیر کشور ترکیه به خبرنگار کردپرس گفت: "رجب طیب اردوغان" در ادامه فعالیت خویش دچار نوعی توهم سیاسی شده است.
وی مهمترین دلیل اظهارات خود را ساختگی بودن کودتای اخیر ترکیه دانست و  اظهار داشت: برای هر انسان روشن فکری واضح بود که این نوع کودتا کاملاً ساختگی و از قبل توسط عده ای طرفدار خود دولت طراحی شده است.
 وی ادامه داد: مهمترین هدف اردوغان از انجام کودتا حذف مخالفان دولت و چهره های شاخص سیاسی احزاب فعال بود که متاسفانه رهبران حزب حاکم از همان لحظه بروز کودتا بتدریج در پی عملیاتی نمودن نقشه های شوم خود برآمدند.
خضری یادآور شد: اردوغان از همان لحظه اول کودتای ساختگی با حرکات ناشی گری و با کم تجربگی به همه جهان نشان داد که طراح اصلی کودتا خود وی بوده و این موضوع کاملا ساختگی و از قبل برنامه ریزی شده است.
این نماینده مجلس با اشاره به موضوع اخیر دستگیری نمایندگان کرد در پارلمان ترکیه عنوان کرد، دستگیریهای اخیر ادامه همان سیاست حذف مخالفان دولت در ترکیه است که متاسفانه پس از کودتا اصل دمکراسی در ترکیه را کاملا زیر سوال برده است.
خضری تصریح کرد: دستگیری نمایندگان و شهرداران کلانشهرهای مناطق کردنشین که در کشور ترکیه از حمایت مردمی برخوردار بوده و با رأی مستقیم مردم انتخاب شده اند چیزی جزء ایجاد رعب و وحشت در دل مخالفان "اردوغان" نیست که بدون شک ادامه این سیاست می تواند باعث تضعیف پایه های اصلی دولت ترکیه شود.
 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم خاطر نشان شد؛ سردمداران دیکتاتور ترکیه باید به این باور رسیده باشند که منتقدان مدنی جزئی از دولت ترکیه هستند که برای سربلندی این کشور تلاش میکنند و اگر در جایی بر خلاف تصمیمات سردمداران حکومت فعلی اظهار نظری هم کرده باشند دلیل نمیشود که مورد بی احترامی مقامات قضایی حزب حاکم قرار گیرند.
منتخب مردم پیرانشهر در مجلس دهم افزود؛ جای بسی تعجب است که حزب حاکم اقدام به دستگیری افرادی کرده است که در زمان وقوع به اصطلاح کودتای اخیر در ترکیه قبل از همه آن را محکوم کردند و بر حفظ تمامیت ارضی کشور و وقوانین رسمی آن تاکید کردند.
ماجراهای اتفاق افتاده پس از کودتا بر اساس سیاست حزب حاکم، نشان از ادامه تفکرات امپراطوری نوعثمانی در ترکیه دارد که بدون شک ادامه این سیاست در وضعیت کنونی هرگز به سرمنزل مقصود نخواهد رسید.
خضری در بخش دیگری از سخنان خود حرکت جدید حاکمان دولت ترکیه و تجاوز به حریم کشورهای دیگر را نوعی خودکشی سیاسی دانست و یادآور شد، این اقدام ترکیه با اصل دمکراسی که ترکیه مدعی آن است کاملا منافات دارد و این حرکت نه تنها از نظر ما محکوم بوده بلکه هیچ وجدان بیداری آن را تایید نمیکند.
 نماینده پیرانشهر و سردشت تأکید کرد دنیا نباید در مقابل چنین رفتارهایی که در ترکیه اتفاق می افتد سکوت کند چرا که تاریخ نشان داده است سکوت مجامع بین المللی در مقابل چنین رفتارهایی باعث بروز حوادث پیش بینی نشده ی دیگری می شود که می تواند سیستم حمکرانی در خاورمیانه را تحت تاثیر خود قرار دهد.
وی "اردوغان" را دیکتاور جدیدی همانند "صدام" در منطقه دانست و عنوان کرد، دیکتاوری برای رسیدن به اهداف هرگز مقبول نبوده و نیست که نمونه عینی این سیاست "صدام"ملعون است که در مقابل خودخواهی های خود چگونه در بدترین شرایط اسیر تفکرات ظالمانه خود شد.
خضری در پاسخ به این سوال که با ادامه این وضعیت آینده ترکیه را چونه ارزیابی میکنید، پاسخ داد: باید عرض کنم که نمونه عینی کشور ترکیه را می توان در کشور عراق در زمان دولت بعثی دید که حکومت دیکتاتوری در جهان دیگر مقبول نبوده و نیست و بدون شک باید گفت ادامه روند فعلی حزب عدالت و توسعه در ترکیه سرنوشت "صدام" را برای اردوغان رقم خواهد زد.
وی ادامه داد؛ رفتار و کردار "اردوغان" یادآور تفکرات "صدام " در خاورمیانه را می باشد که ادعای رهبری جهان عرب را در فکر خود می پروراند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: از سازمان ملل، مجامع بین المللی و دادگاه لاهه انتظار داریم که در خصوص وضعیت کنونی دولت ترکیه و ادامه سیاست حذف سیاستمداران و رقبای خود وارد عمل شوند و تصمیماتی در خصوص رعایت حقوق منتقدان در ترکیه اتخاذ شود.
خضری در خاتمه تأکید کرد، سکوت در مقابل چنین تفکراتی موجب پیدایش امپراطوری نوعثمانی دیگری در منطقه خواهد شد که بدون شک باعث اتفاقات خطرناکتری در آینده خواهد شد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید