فوت سالانه 3 هزار نفر بر اثر سوختگی/ پانسمان‌های مدرن تحت پوشش بیمه نیست

دکتر رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره اینکه سالانه 30 هزار تن در کشور دچار سوختگی می شوند، افزود: در بین این 30 هزار نفری که دچار سوختگی می شوند حدود 3 هزار نفر فوت می‌کنند که 95 درصد این افراد جزو اقشار فقیر جامعه هستند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع کمیسیون بهداشت در برنامه ششم توسعه این پیشنهاد را مطرح کرد تا 10 الی 15 درصد تخت‌های بیمارستانی به بیماران سوختگی اختصاص یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: بحث عفونت در سوختگی بسیار کشنده است و آمار مرگ و میر را بالا می برد ضمن آنکه پانسمان هایی که در این خصوص وجود دارد سنتی است در حالی که پانسمان های مدرن در سوختگی گران قیمت است و نمی گذارند حالت چسبندگی و تغییر شکل در پوست صورت گیرد.

وی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته پانسمان های مدرن دارند و جراحی سوختگی و ترمیمی نیز بسیار سریع اتفاق می‌افتد زیرا هرچه زمان جراحی پلاستیک زودتر انجام شود مشکلات بعدی در حوزه عفونت و مشکلات ناشی از مشکلات کلیوی کمتر رخ می‌دهد؛ همچنین در این صورت جراحی به موقع نتیجه بخش تر بوده و باعث می شود بافت‌های دیگر کمتر آسیب ببیند.

خضری با بیان اینکه رسیدگی به بیماران سوختگی مستلزم افزایش تخت‌های سوختگی است، افزود: نباید بیمارستان سوختگی جدای از بیمارستان های بزرگ باشد زیرا بیمار سوختگی ممکن است از لحاظ کلیه و قلب یا مغز نیز آسیب ببیند در این صورت می توان از دیگر بخش های بیمارستان برای درمان بیمار به طور تخصصی استفاده کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در طرح تحول سلامت پانسمان های سنتی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند اما پانسمان های مدرن هنوز تحت پوشش نیستند درحالی که پانسمان در درمان بیماران سوختگی بسیار مهم است که وزارت بهداشت باید به آن توجه کند./

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید