با تلاش دکتر رسول خضری سازمان تامین اجتماعی بخشی از هزینه خرید سمعک را برای ناشنوایان پرداخت میکند

آقای خضری شیوع ناشنوایی و یا کم شنوایی را اجتناب ناپذیردانست و گفت: با توجه به رشد و شیوع سالمندی و همچنین میزان مرگ و میرها ، شیوع ناشنوایی در کشور دور از انتظار نیست و در هر 1000 نوزادی که متولد میشوندسه نفر با اختلالات  شنوایی روبرو هستند، از هر 4 نفر فردی که به سن سالمندی می‌رسد یک نفر مبتلا به اختلالات ناشنوایی می‌شود و همچنین روزانه بین 10 تا 15 کودک ناشنوا در ایران متولد می‌شوند و این نوزادان با اختلالات شنوایی که شامل متوسط، شدید و عمیق همراه است، دچار هستند.

🔻وی افزود: در پیرانشهر حدود 200 نفردچارمشکلات شنوایی هستند و این یعنی 200 خانواده درگیراین موضوع هستند که اغلب نیز جزو اقشارکم درآمد و بی بضاعت این شهرمی باشند.
🔻رییس کمیته رفاه و تامین اجتماعی ادامه داد: اختلال شنوایی، بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی بر افراد، خانواده ها، جوامع و کشورها دارد؛به طوریکه در کودکان مهارتهای شناختی و گفتاری را به تاخیر انداخته و پیشرفت تحصیلی کودک در مدرسه را نیز به تعویق می‌اندازد. اختلالات شنوایی در افراد بالغ اغلب سبب ایجاد مشکلات در شغل‌یابی، کار و حفظ شغل می‌شود. همچنین هزینه‌های آموزش استثنایی و ازدست دادن فرصت کاری به علت اختلال شنوایی نیز می‌تواند بار قابل توجهی بر اقتصاد ملی داشته باشد.
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی درخصوص ناشنوایان گفت: در نشست کمیسیون اجتماعی، مسئولانی از انجمن شنوایی شناسی ایران رادعوت نمودم  که در خصوص مشکلات کم شنوایی و ناشنوایی در کشور بحث و گفتگو شد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حال حاضر قیمت سمعک بین یک تا یک و نیم میلیون است که بیمه ها حدود 85 تا 90 درصد آن را پرداخت می کنند، اما از آنجایی که افراد کم شنوا و ناشنوا جز اقشار ضعیف جامعه هستند از پس تامین هزینه سمعک برنمی آیند.

🔻عضو شورای عالی رفاه کشور افزود: طی رایزنی با رئیس سازمان تامین اجتماعی مقرر شد این دستگاه (بیمه) حداکثر هزینه خرید سمعک را پرداخت کند زیرا پیش از این، تا سقف 200 هزار تومان از هزینه سعمک افراد ناشنوا وکم شنوا را تقبل می کرد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید