پیام دکتر رسول خضری به مناسبت 12 اردیبهشت گرامیداشت روز معلم

بسم الله الرحمن الرحیم

«قُل ْهَل ْیَسْتَوِی الَّذِین َیَعْلَمُونَ وَالَّذِین َلَا یَعْلَمُونَ ۗ إِنَّمَایَتَذَکَّرُأُولُو الْأَلْبَابِ«

12 فروردین ماه، مصادف با شهادت استاد فرزانه و عالیقدر مرتضی مطهری و روز ارج نهادن به مقام و جایگاه معلم و آموزگار به عنوان اسطوره عشق، جهاد، ایثار، فداکاری، معنویت، معرفت، تعهد، بردباری، ایمان، مسئولیت پذیری، صداقت، اخلاق، اخلاص، دوستی، صمیمیت، مهر و مهربانی و نیز فرصت مغتنمی برای ارزش نهادن و ادای احترام به جایگاه رفیع علم، آگاهی، دانش، فرزانگی و بصیرت است.  در حقیقت قدردانی و احترام به جایگاه با عظمت معلم و استاد، ارج نهادن به دانایی و علم و روشنگری است.

معلمی شغل و رسالت راستین انبیا و پیامبران و تعلیم و تعلم از شئون الهی است: «هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الاُمِّیّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ...» و آموزگاران و معلمان که با عشق و مهربانی اکنون و امروز خود را وقف فردای دیگران و ساختن نسل آینده می کنند، از جمله عناصر تاثیرگذاری هستند که در زمینه آموزش نیروی انسانی و متخصص، فراهم سازی سرمایه اجتماعی، آگاهی بخشی به جامعه، رشد و ارتقاء تفکر و اندیشه و پیشرفت و ترقی و توسعه همه جانیه جایگاه حیاتی و بی نظیری دارند. ناگفته پیداست که معلمین از همان آغاز انقلاب اسلامی نیز همواره  در خط مقدم رویدادهای تاریخی کشور بوده اند و در فعالیت ها و عرصه های مختلف حضوری برجسته داشته اند. منزلت والای آنان در جامعه نیز نشات گرفته از این خصوصیات والا و نقش حیاتی آنها در انسان سازی است.

متاسفانه در ماههای اخیر شاهد اعتراضات و تحصن صنفی معلمان(البته با شیوه ای مسالمت آمیز که متناسب با شان و منزلت آنهاست) در موارد متعدد و در نقاط مختلف کشور نسبت به مسائل و مشکلاتشان بوده ایم. به نظر می رسد که معلمان از عملکرد مسئولان راضی نیستند و معتقدند که خواسته ها و مطالباتشان به ویژه در زمینه معیشتی و رفاهی مورد بی توجهی قرار گرفته است. به ویژه آنها بر این باورند که میان معلمان و سایر کارکنان دستگاههای دولتی در خصوص دریافت حقوق تبعیض وجود دارد. معلمان و فرهنگیان خواستار اصلاح قوانین رفاهی متناسب با منزلت اجتماعی خود هستند و این مهم را یکی از مهمترین مطالبات خود از مسئولان اعلام کرده اند. به گفته معلمان با تورم موجود و افزایش هزینه های زندگی نمی توان با حقوقی که دریافت می کنند چرخ زندگی خود را گردانده و  حقوقشان کفاف هزینه های بالای زندگی را نمی دهد. موارد بیان شده از جمله دلایلی است که معلمان را به اعتراض نسبت به وضعیت خود واداشته است.

ضرورت دارد که مطالبات و خواسته ها و دغدغه های فرهنگیان و معلمان مورد توجه و ملاحظه قرار گیرد. طلایه داران آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت در ایران اسلامی نباید به هیچ عنوان در تنگنای مشکلات از هر توع و جنسی قرار گیرند. اهمیت و جایگاه حساس و حیاتی معلمان و نقش حیاتی آنها در آموزش و تعلیم و تربیت فرزندانمان، می طلبد که نمایندگان مردم در خانه ملت و همه تصمیم گیران و مسئولان اجرایی خود را موظف به حل مسائل و مشکلات آنها بدانند. چنانکه پیشتر نیز متذکر شده ام، تشکر و قدردانی از فرهنگیان و معلمان و احترام و ارج نهادن به جایگاه معظم آنان نباید به شعار و لفاظی و اجرای برنامه ها در یک روز خاص محدود شود. لازم است در عمل ارج نهادن به مقام شامخ و والای معلم را هر چه بیشتر در جامعه نهادینه کنیم. وظیفه تک تک افراد جامعه و علی‌الخصوص مسئولین و مدیران اجرایی است که به مشکلات و مسائل این قشر زحمتکش و فرهنگ‌ساز و انسان ساز رسیدگی نمایند و مطالبات و خواسته های آنها را به بهترین شیوه و در کوتاهترین زمان ممکن برآورده کنند. بنابراین از از همگان انتظار می رود که توجه بیشتری به آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت مبذول دارند.

معلمان اگر نه بیشتر اما حداقل باید به اندازه سعی و تلاش و زحمتی که در مسیر رشد، شکوفایی، پیشرفت و توسعه جامعه و ارتقای شخصیت فردی و اجتماعی افراد ایفا می‌کنند، مورد توجه قرار گیرند. آنها به هیچ وجه نباید این احساس را داشته باشند که در عمل مورد بی توجهی و بی مهری جامعه و مسئولان قرار گرفته اند.لازمه این مهم این است که مسئولین دولتی و مدیران مشکلات این قشر را مورد رسیدگی قرار داده و در جهت رفع آنها تلاش نمایند. تردیدی وجود ندارد که ایجاد فضای مناسب و مساعد همراه با آرامش برای معلمان باعث ارتقای کارایی شغلی آنها خواهد شد. فواید ارتقای کارایی حرفه‌ای معلمان نیز در روند پیشرفت و آبادانی جامعه متجلی خواهد شد.

یکی از برجسته ترین و مهم ترین کارکردها و نقش های آموزش و پرورش به عنوان خانه معلمان، فرهنگ سازی و فراهم سازی زمینه های پیشرفت مادی و معنوی و عینیت بخشیدن به رشد و توسعه همه جانبه است و تحقق این هدف و کارکرد نیازمند مشارکت دادن معلمان و مورد توجه قرار دادن و احترام گذاشتن به نقطه نظرات، دیدگاهها و تفکرات این عزیزان است. آنها باید به این باور برسند که در زمینه سیاستگذاری، فراهم نمودن برنامه ها و ایجادخط مشی ها و راهبردهای حوزه آموزش و پرورش دارای نقش و جایگاه و تاثیرگذاری هستند؛ این مشارکت نه تنها باعث رضایتمندی معلمان خواهد شد بلکه مراحل و زمان دستیابی به اهداف با پرورش و تامین نیروی انسانی آگاه، کارآمد و کارآفرین، کوتاهتر خواهد شد.  

همچنین مساله معیشتی و رفاهی و امنیت اقتصادی نیز که امروز باعث اعتراض برخی از معلمان عزیز شده است نیازمند توجه بیشتری است. سخن این است که معلمان، آموزگاران و اساتید نباید در چنبره مشکلات روزمره اقتصادی گرفتار آیند. واضح است که چنانچه آنها در زمینه مسائل مادی با مشکل مواجه باشند، دیگر انتظار از آنها برای رسیدگی به امور معنوی مهمتر غیر واقعبینانه خواهد بود، چرا که در صورت احساس مشکلات دیگر آمادگی روحی و روانی نخواهند داشت. بنابراین، هرگونه نقص و کاستی در زمینه معیشت معلمان و اساتید باید رفع شود، در غیر این صورت تبعات منفی هم در ساختار آموزشی کشور و در هم در روند کلی توسعه میهن به وجود خواهد آمد. لازم است که اگر واقعا تبعیض یا اختلاف معیشتی میان معلمان و کارکنان دیگر وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی وجود دارد، برداشته شود و همگان در هر جایگاه و مقامی باید به طور جدی پیگیر این موضوع باشیم و نیز نظام پرداخت هماهنگ حقوق و اصلاح خدمات بیمه معلمان به منظور خدمت رسانی بهتر که از خواسته های اعلام شده فرهنگیان است باید جامه عملیاتی به خود بپوشد. خیر و برکت این تلاش در نهایت نصیب تک تک افراد جامعه خواهد شد. بنابراین، به هیچ عنوان نباید معلمان احساس کنند که مورد تبعیض واقع می شوند و دریافتی آنها به نسبت دیگران و به نسبت زحماتی که می کشند، کمتر است.

در خاتمه، اینجانب به نمایندگی از مردم فهیم و قدرشناس سردشت و پیرانشهر و به رسم وظیفه و ادب، این روز فرخنده و خجسته را به پیشگاه همۀ فرهنگیان، استادان معزز، معلمان گرانقدر و تلاشگران و طلایه داران عرصه تعلیم و تربیت و به ویژه معلمان و اساتید سخت کوش، دلسوز و خستگی ناپذیر سردشت و پیرانشهر تبریک و تهنیت عرض نموده و از زحمات بی شائبه شما عزیزان در عرصه تعلیم و تربیت قدردانی می نمایم. از درگاه ایزد منان صحّت، سلامتی، سعادت، تندرستی، بهروزی، توفیق مستمر و روزافزون و طول عمر با عزت یکایک شما عزیزان و خانواده های صبور و گرانقدرتان را مسئلت می نمایم. همچنان بر وعده خود و بکارگیری تمام هم و تلاش خود در خانه ملت در دفاع از حقوق و مطالبات و خواسته های برحق شما عزیزان پایبندم. امیدوارم که در روز معلم با مورد ملاحظه قرار دادن مطالبات و خواسته های برحق معلمان گرانقدر هدیه خوبی به آنها اهدا گردیده و دیگر شاهد نارضایتی و اعتراض آنها نباشیم. / انشاالله

 

برادر شما

رسول خضری

نماینده مردم شریف پیرانشهر و سردشت

درمجلس شورای اسلامی

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید