در بودجه 95 باید توجه بیشتر به مرزنشینان لحاظ شود/ تحقق رشد اقتصادی 5 درصدی سخت است

رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری تعاون در پاسخ به این سوال که جزو موافقان کلیات لایحه بودجه 1395 کل کشور بوده یا مخالفان آن اظهار داشت: بنده جزو موافقان آن هستم البته نقدهایی هم دارم که مهم‌ترین آن تأخیر 45 روزه در ارائه آن به مجلس از سوی دولت بوده است. بحث بودجه تنها سند مالی صرف نیست و در بحث هزینه و درآمد نیز بودجه باید در راستای سیاست‌های اسناد بالادستی باشد و در جهت تحقق اسناد بالادستی و مسائلی که در برنامه توسعه است، مستقیما گام بردارد.

وی افزود: این تاخیر باعث شد به جای اینکه در کمیسیون تلفیق 40 تا 50 جلسه کارشناسی و خوب و مفید برای بررسی آن برگزار شود، با 20 تا 25 جلسه ظاهر قضایا را به نحوی درست کردند و این در واقع تاثیر منفی دربر داشت. ولی با همه کمی و کاستی‌ها یکسری مسائلی هم وجود داشت مثلا امسال نفت ما قیمت‌اش پایین آمده است و در واقع موجب شده که در بودجه رقمی کمتر از 25 درصد بر اساس نفت تعیین شده و بالای 61 درصد آن بر اساس مالیاتی است که به هر حال این مالیات به قشر عادی مردم فشاد وارد می‌کند.

خضری ادامه داد: باید قبول کنیم که دچار رکود شده‌ایم و تحقق رشد اقتصادی 5 درصد که در بودجه 1395 پیش بینی شده است، بسیار سخت است. همچنین مسائلی در این لایحه وجود دارد که اگر در زمان‌هایی جداگانه به صورت تخصصی بررسی می‌شد، بودجه از پختگی بیشتری برخوردار می‌شد. خب بودجه امسال نسبت به سال گذشته رشد 8.2 درصدی داشته است. اما در حوزه سلامت نقدی که داشتم این بود که می‌بایست متناسب با کل رشد بودجه، حوزه سلامت هم بودجه‌اش رشد پیدا می‌کرد. حداقل می‌بایست همان 8.2 درصد رشد را برای حوزه سلامت در نظر می‌گرفتند که متاسفانه 7.5 درصد بیشتر نبود و مطمئنا این 7.5 درصد رشد بعدا تاثیرش را بر حوزه سلامت خواهد گذاشت و موجب بروز مشکلاتی می‌شود. بخواهیم یا نخواهیم این امر بر حوزه سلامت تاثیر خود را خواهد گذاشت، البته شهامت و شجاعت آقای هاشمی وزیر بهداشت ستودنی است ولی با دست خالی هم نمی‌توان اجرا کرد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: نرخ تورم چیزی حدود 12.5 درصد پیش بینی شده و رشد بیمه‌های‌مان هم آن مطلوبیت لازم را ندارد. در بیمه‌های اجتماعی 16 درصد رشد داشته ایم و در بیمه‌های دیگر 12 درصد که این هم تقریبا لب مرز است و با این کمبود اعتبارات در بیمه سلامت ایرانیان در سال 1394 که موجب شد پزشکان مناطق محروم و پزشکان روستایی و خانواده با تاخیر 7 تا 9 ماه در پرداخت حقوق‌شان مواجه شوند، بعدها با پرداخت مطالبات معوقه، مطالبات امسال با 7 تا 9 ماه تاخیر پرداخت خواهد شد که این امر موجب دلسردی و کاهش انگیزه آنها از این طرح خواهد شد. اما الان عمدتا پزشکان در مناطق محروم را با این شیوه که پرداخت‌شان بالا برود، از لحاظ مالی کمی رشد داشته‌ایم اما کافی نیست.

وی بیان کرد: بحث مهمی هم که در خصوص مالیات گفتم، واقعا تحول آن مشکل است به ویژه اینکه ما مخالف افزایش مالیات نیستیم. مالیات در حالی که لازم است افزایش داده شود، وای در شهرهای مرزی و محروم که کسبه و اصناف و بازاریان عمدتا وابسته به مبادلات مرزی هستند و 90 درصد بازاریان و کسبه در حال حاضر در رکود کامل به سر می‌برند، این مالیات اگر قرار باشد از اصناف مرزی دریافت شود، خود به خود نمی‌تواند در روند رشد اقتصادی آن منطقه نقش داشته باشد. و حتی می‌تواند بار منفی هم داشته باشد. و مرزداران و مرزنشینان این مرز و بوم در این زمینه رسالت مهمی را بر عهده دارند و نباید آنها را زیاد از حد تحت فشار قرار داد.

خضری گفت: همیشه شعار ما که همه دنیا هم آن را قبول دارند این است که امنیت پایدار در گرو معیشت و رفاه پایدار است. در مرزها در بحث مادیات و اشتغالزایی و نیز جایگزین کردن مشاغل پایدار و اقتصاد مقاومتی باید اقداماتی دیگری صورت بگیرد و الان در این شرایط اصلا اوضاع مناسب و فراهم نیست و در شهرهای مرزی بحث مطالبات معلمین نیز همچنان به قوت خود باقی است.

وی در پایان اظهار داشت: در این بودجه ما تلاش‌مان این است که در صحن علنی مجلس تلاشی جدی صورت بگیرد که فوق‌العاده نوار مرزی به معلمین و کارکنان این مناطق پرداخت شود از جمله استان کرمانشاه و آذربایجان غربی باید مورد اجحاف واقع شده اند و فرهنگیان و کارکنان جهاد کشاورزی با کمبود این قضیه مواجه هستند و ما باید بتوانیم در بحث بودجه این موضوع را بگنجانیم و باید در بودجه به کسانی که مرزنشین هستند، بیشتر توجه شود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید