آذربایجان غربی با کمبود تخت و دستگاه دیالیز روبه به روست/خضری:کمبود 60 تخت و دستگاه دیالیز


«رسول خضری » اظهار کرد:در سطح آذربایجان‌غربی دچار کمبود 60 تخت و دستگاه دیالیز هستیم و در این باره تامین تخت و دستگاه دیالیز در شهرستان پیرانشهر نیز یکی از نیازهای اساسی است و باید این مشکل هر چه سریعتر برطرف شود.

 
 

به گزارش اکسیر نو، گلایه های بیماران دیالیزی به اندازه ای است نا برآن شدیم این مسئله را از مسئولان مربوطه پیگیر شویم.

 

وضعیت بخش دیالیز مراکز درمانی استان نا مطلوب است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی وضعیت بخش دیالیز مراکز درمانی استان را نامطلوب دانست و گفت:  باید درجهت بهبود وضعیت موجود به بخش دیالیز مراکز درمانی موجود رسیدگی شود.

«هوشنگ عطا پور»  بر لزوم تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح استاندارد سازی بخش دیالیز مراکز درمانی آذربایجان غربی تاکید کرد و اظهار کرد: متاسفانه بیماران بخش دیالیز به دلیل کمبودهای موجود خدمات قابل قبولی را دریافت نمی کنند که باید این روند اصلاح شود.

وی خواستار اصلاح ساختار فیزیکی، نوسازی دستگاههای دیالیز و منظم کردن شیفت کاری بخشهای دیالیز مراکز درمانی استان شد و ادامه داد: در صورت عدم توجه به این استانداردها در آینده با مشکلات جدی در خصوص بیماران دیالیزی مواجه می شویم.

ورود به بخش خصوصی برای حمایت از بیماران کلیوی

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی خواستار ورود بخش خصوصی به بحث ارائه خدمات به بیماران دیالیزی استان شد و گفت: با توجه به کمبودها و محدودیت های موجود، وزارت بهداشت به تنهایی قادر به رفع کمبودها نیست و متاسفانه از لحاظ پیشگیری در خصوص ابتلا به بیماری های خاص، اقدامات چندانی انجام نشده در حالی که با اقدامات پیشگیرانه می توان بار افزایش ابتلا به بیماری های خاص را کم کرد.

وی درمان محور بودن بیشتر فعالیت های بهداشتی در کشور به جای پیشگیر محور بودن را عامل اصلی تحمیل شده هزینه های هنگفت به بخش دولتی دانست و اظهار کرد:  باید اقدامات جدی در خصوص پیشگیری از موارد ابتلا به بیماری های خاص و تغییر و اصلاح سبک زندگی مردم انجام شود.

نیاز به راه اندازی 40 دستگاه  جدید دیالیز

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی و بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی از نیاز استان برای راه اندازی 40 دستگاه دیالیز جدید برای رسیدن به استاندارد کشوری خبر داد و افزود: در حال حاضر به 983 بیمار دیالیزی در 194 تخت دیالیز خدمات درمانی ارائه شده که با توجه به شاخص کشوری یک دستگاه به 4 بیمار، به 40 دستگاه نیاز داریم تا به استانداردهای کشوری برسیم.

«سیامک صفاری» با اعلام اینکه هر سال 12 در صد به بیماران دیالیزی  آذربایجان غربی به دلیل عدم کنترل بیماران دیابتی و مصرف خود سرانه دارو و نیز عدم توجه مردم به سلامتی و کنترل فشار خون، افزوده می شود، اظهار کرد: باید تخت های دیالیز بیماران در استان افزایش یابد.

کمبود 60 تخت و دستگاه دیالیز

عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه باید تدبیری از سوی دولت برای تامین هزینه‌های درمانی مانند دستگاه و تخت دیالیز اندیشیده شود و در این باره باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این قضیه باشند، اظهار کرد: نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هشدارهای لازم را در این زمینه می‌دهند اما باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این کار باشند.

«رسول خضری » اظهار کرد:  در سطح آذربایجان‌غربی دچار کمبود 60 تخت و دستگاه دیالیز هستیم و در این باره تامین تخت و دستگاه دیالیز در شهرستان پیرانشهر نیز یکی از نیازهای اساسی است و باید این مشکل هر چه سریعتر برطرف شود.

خضری  با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های دیالیزی که وارد ایران و استان می‌شوند همه از تولیدات خارجی هستند، بیان کرد: قیمت این محصول نیز بستگی به نوع دستگاه به طور متوسط بین 6 تا 10 میلیون تومان است و بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و کانادا یعنی دو کشور اصلی سازنده دستگاه دیالیز وارد کشور می‌شود.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید