گفت وگوی شرق با نماینده سردشت و پیرانشهر در سالگرد حمله شیمیایی: زخم سردشت همچنان تازه است


انتظار می رود روز هفتم تیر 1366 به اسم روز جهانی صلح و مبارزه با سلاح های شیمیایی و خفه کننده و شهر سردشت به عنوان نماد صلح دنیا و کشور عزیزمان ایران اسلامی در تقویم ملی ثبت و معرفی شود. چون در حقیقت مردم بی دفاع سردشت قربانی تروریسم بین المللی شدند امسال هم مراسمی با حضور حجت الاسلام ابوترابی، نایب رئیس مجلس و آقای قشقاوی، معاون وزیر محترم خارجه، مسئولان کشوری و لشکری و خبرنگاران و رسانه های داخلی و خارجی در روز یکشنبه هفتم تیر 1394 برگزار می شود.
 
 

28 سال پیش در چنین روزی بیش از هشت هزار نفر از زنان، کودکان و مردم بی دفاع و مظلوم سردشت آماج بمباران شیمیایی رژیم بعث، با حمایت استکبار جهانی قرار گرفتند که 110 نفر از آنها در میدان اصلی شهر (سرچشمه) در دم شهید و هشت هزارو 24 نفر از آنها دچار مصدومیت شیمیایی برگشت ناپذیر شدند. در سالگرد آن واقعه، رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در گفت و گو با «شرق» از مشکلات آسیب دیدگان آن حمله می گوید.
    
     بحث حقوق مصدومان شیمیایی سردشت از لحاظ داخلی و بین المللی در چه وضعیتی قرار دارد؟
     از زمان شروع دوره نمایندگی ام، بحث مصدومان شیمیایی سردشت را به عنوان یک سرمایه ملی و فرهنگی ارزشمند پیگیری کرد ه ام و جلسات متعددی با حضور کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و وزرات امور خارجه درباره احقاق حق این شهیدان زنده و عزیزان مصدوم و طرح دعوی در مجامع بین المللی و دادگاه لاهه انجام گرفت تا درباره دریافت دیه و غرامت از 13 کشور فروشنده سلاح های شیمیایی به عراق مذاکره شود و این موضوع در دستورکار قرار گیرد.
    
     آمار دقیق شهدا و مصدومان چند نفر اعلام شده و در کجا به ثبت رسیده است؟
     طبق آمار اعلام شده از سوی خطیب وقت نماز جمعه تهران و بیمارستان بقیه الله اعظم در تیر ماه 66 که به صورت مکتوب در کتابی چاپ و منتشر شده است، 124 نفر در سه هفته اول بمباران، شهید شدند و مصدومان و بازماندگان شیمیایی، هشت هزار و 24 نفر در نوبت های احراز جانبازی قرار گرفتند
    
    ارائه خدمات به مصدومان شیمیایی به چه شکل انجام می پذیرد؟
     درمان و نگهداری از مصدومان شیمیایی سردشت بلافاصله بعد از بمباران به دستور مقام معظم رهبری در درمانگاهی شکل گرفت و دو طبقه از بیمارستان در اختیار آنها قرار گرفت، اما به دلایلی این کلینیک برای چند سال منحل شد که خوشبختانه حدود دو سال است مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت فعالیت خود را در آن آغاز کرده اند، اما به دلیل نبود متخصصان و کلینیک های تخصصی پوست، چشم و ریه، عموما مصدومان مجبورند مسافتی طولانی از سردشت تا تهران را طی کنند که این موجب تشدید بیماری این عزیزان و هزینه های سنگین مالی برای آنها و خانواده های معظم شان می شود. برای حل این مشکل قرار شد یک شعبه از بیمارستان ساسان که از کلینیک های فوق تخصصی مربوط به جانبازان شیمیایی در سطح کشور و خاورمیانه است، در سردشت افتتاح شود که مسئولان فوق تخصصی این بیمارستان در آنجا حضور داشته باشند تا علاوه بر درمان این جانبازان، به امر مهم و حیاتی تحقیقات پزشکی این مصدومان بپردازند.
    
     این طرح تا چه اندازه به مرحله اجرا رسیده است؟
     سال گذشته وزیر محترم بهداشت اعتباراتی به مبلغ دو میلیارد تومان برای ساخت این بیمارستان با تجهیزات کامل مصوب کردند که بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت بهداشت برسر تعداد این مصدومان به توافق نهایی نرسیدند و این موضوع هنوز اجرائی نشده است. امیدواریم هرچه سریع تر این توافق نهایی انجام شود و کلینیک با تجهیزات پیشرفته روز و تمامی داروهای مورد نیاز این جانبازان شیمیایی، به صورت تمام و کمال در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد.
    
     آیا تدابیری برای پیشگیری از آثار مخرب گازهای شیمیایی روی نسل های آینده در نظر گرفته شده است؟
     سال گذشته با حضور وزیر محترم بهداشت در بیست وهفتمین سالگرد شهدا و مصدومان سردشت روی حدود 500 نفر از مصدومان شیمیایی آزمایشات ژنتیکی و فوق تخصصی انجام شد که تعداد زیادی از نمونه های آزمایشگاهی برای بررسی آثار مخرب این گازهای شیمیایی در نسل های آتی، به خارج از کشور ارسال شده است.
    
     درحالی که این مشکلات برای آسیب دیدگان حمله شیمیایی به سردشت وجود دارد، انتظار دارید مراسم بزرگداشت شهدای حمله شیمیایی به سردشت که هرساله برگزار می شود، چه دستاوردی برای قربانیان آن حادثه داشته باشد؟
     انتظار می رود روز هفتم تیر 1366 به اسم روز جهانی صلح و مبارزه با سلاح های شیمیایی و خفه کننده و شهر سردشت به عنوان نماد صلح دنیا و کشور عزیزمان ایران اسلامی در تقویم ملی ثبت و معرفی شود. چون در حقیقت مردم بی دفاع سردشت قربانی تروریسم بین المللی شدند امسال هم مراسمی با حضور حجت الاسلام ابوترابی، نایب رئیس مجلس و آقای قشقاوی، معاون وزیر محترم خارجه، مسئولان کشوری و لشکری و خبرنگاران و رسانه های داخلی و خارجی در روز یکشنبه هفتم تیر 1394 برگزار می شود.
    
     درحال حاضر وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم سردشت و پیرانشهر چگونه است؟
     با توجه به وضعیت معیشتی مردم سردشت و پیرانشهر که از طریق مبادلات مرزی است، امیدواریم اعطای مجوز منطقه آزاد تجاری جهت اشتغال زایی و افزایش مبادلات مرزی و تجاری در چارچوب قوانین رسمی با اقلیم کردستان عراق مرهمی باشد بر آلام و دردهای این مردم فرهیخته و نجیب. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید