جزئیات همایش ملی بمباران شیمیایی سردشت تشریح شد


نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی از جزئیات برگزاری همایش ملی بمباران شیمیایی سردشت در 7 تیر امسال خبر داد.

 
 
رسول خضری  اظهار داشت: با توجه به نزدیکی 7 تیر ماه، سالروز بمباران شیمیایی سردشت به دست صدام، همایش ملی بزرگداشت شهدای شیمیایی این شهرستان برگزار می‌شود.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: در این همایش با توجه به اینکه بحث احقاق حقوق جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت مدنظر است، حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان و نیز حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد، نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی دعوت شده‌اند.

خضری با اشاره به مهمانان خارجی دعوت شده بیان کرد: در این زمینه "گری لوئیز" بالاترین مقام سازمان ملل در کشورمان و خانم "سویا" از ژاپن که از فعالان ان جی یو صلح در کشور ژاپن به شمار می‌رود دعوت شده است.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه 11 تیر ماه مذاکرات هسته‌ای نهایی شده و قطعنامه امضاء می‌شود، بحث حقوقی این موضوع در مجامع بین‌المللی و دادگاه بین‌المللی لاهه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، 28 سال پیش یعنی در 7 تیر سال 66 و در زمان جنگ تحمیلی، صدام با همراهی ایادی استکبار همچون آمریکا، اسرائیل، انگلیس و فرانسه، شهر مرزی و غیرنظامی سردشت را مورد حمله بمباران شیمیایی خود قرار داد.

در این حادثه صدها نفر از زنان، مردان و کودکان بیگناه به درجه شهادت نائل شده و هزاران نفر نیز با قرار گرفتن در معرض گازهای سمی به بشدت مسموم شدند.

بنابراین سردشت نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان نام گرفت و در طول این سال‌ها، جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت دارای مشکلات تنفسی، پوستی و چشمی فراوان و متحمل هزینه‌های درمانی بسیاری شدند.

این در حالی است که متاسفانه تاکنون جانبازی بسیاری از آنان احراز نشده و طرح دعوی جدی از سوی وزارت امور خارجه در دادگاه‌های بین‌المللی برای پرداخت دیه و غرامت آنان انجام نشده است.


تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید