آخرین وضعیت بیماران و کلینیک مصدومان بمباران شیمیایی سردشت/2 میلیارد تومان به مصدومان بمباران شیمیایی سردشت اختصاص یافت


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: مبلغ 2 میلیارد تومان از سوی وزارت بهداشت و درمان به مصدومان بمباران شیمیایی سردشت اختصاص یافت.
 
 
28 سال پیش یعنی در 7 تیر سال 66 و در زمان جنگ تحمیلی، صدام با همراهی ایادی استکبار همچون آمریکا، اسرائیل، انگلیس و فرانسه، شهر مرزی و غیرنظامی سردشت را مورد حمله بمباران شیمیایی خود قرار داد.

در این حادثه صدها نفر از زنان، مردان و کودکان بیگناه به درجه شهادت نائل شده و هزاران نفر نیز با قرار گرفتن در معرض گازهای سمی به بشدت مسموم شدند.

بنابراین سردشت نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان نام گرفت و در طول این سال‌ها، جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت دارای مشکلات تنفسی، پوستی و چشمی فراوان و متحمل هزینه‌های درمانی بسیاری شدند.

این در حالی است که متاسفانه تاکنون جانبازی بسیاری از آنان احراز نشده و طرح دعوی جدی از سوی وزارت امور خارجه در دادگاه‌های بین‌المللی برای پرداخت دیه و غرامت آنان انجام نشده است.

با رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت‌وگویی انجام شده که در پی می‌آید.

تسنیم: از وضعیت کلینیک مصدومان بمباران شیمیایی سردشت چه خبر و اینکه این مرکز درمانی چه زمانی دوباره فعال می‌شود؟

خضری: در این باره مبلغ 2 میلیارد تومان از سوی وزارت بهداشت و درمان برای کمک به این مصدومان به تصویب رسیده و در شرف خرید تجهیزات این مرکز درمانی هستیم بنابراین امیدواریم بروکراسی اداری مربوط به خرید تجهیزات آن به زودی حل شده و این مرکز درمانی بار دیگر فعال شود چون تحمل درد بیماری ناشی از مصدومیت شیمیایی بسیار عذاب آور است و مسئولان باید بیش از پیش برای رفاه، معیشت درمان و اشتغال این بیماران تلاش کنند.

بروکراسی اداری خرید تجهیزات مرکز درمانی بمباران شیمیایی سردشت به گونه‌ای است که بنیاد شهید و امور ایثارگران استان باید متعهد شود که برخی کارهای مربوط به این بیماران و مصدومان را به وزارت بهداشت و درمان واگذار کند و در این زمینه، با توجه به اینکه یک ساختمان اهدایی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای درمان این بیماران اختصاص یافت، وزارت بهداشت درخواست واگذاری دو طبقه از این مرکز درمانی را داشت که یک واحد پژوهش و تبلیغات در زمینه مصدمان شیمیایی راه‌اندازی کند.

تسنیم: هم‌اکنون مهمترین مطالبه و درخواست مصدومان شیمیایی سردشت چیست؟

خضری: احراز جانبازی آنان خواسته اصلی این مصدومان است و در این زمینه، در سال 66 که این شهر توسط ایادی استکبار بمباران شیمیایی شد اعلام شد که بیش از 8 هزار نفر در این حادثه جانباز و مصدوم شدند در حالی که هم‌اکنون جانبازی کمتر از 2 هزار نفر احراز شده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه هم‌اکنون تنها 500 نفر با بیش از 25 درصد جانبازی شناسایی شده‌اند، این آمار با اصل واقعیت تفاوت فاحشی داشته و سبب ناراحتی عده بسیاری از مصدومان شده است چون احراز جانبازی از چند جنبه برای ما مهم است و آن اینکه در وهله نخست سبب احقاق حقوق آنان شده و علاوه بر آن باید طرح دعوی در مجامع ‌بین‌المللی و دادگاه لاهه انجام شده و پیگری جدی در این زمینه صورت گیرد.

بی‌شک اگر در زمان حمله شیمیایی صدام به سردشت، مجامع بین‌المللی سکوت غیرانسانی نمی‌کردند، فاجعه حلبچه در عراق به وقوع نمی‌پیوست و در این باره متاسفانه بانیان اصلی این واقعه تاکنون محاکمه نشده‌اند اما ایران اسلامی با وجود نداشتن بمب هسته‌ای، هم‌اینک انواع و اقسام تهدیدها و تحریم‌ها را متحمل می‌شود.

تسنیم: تاکنون چه اقدامی از سوی وزارت امور خارجه کشورمان در طرح دعاوی نسبت به این حادثه در دادگاه‌های بین‌المللی صورت گرفته است؟

خضری: در این زمینه متاسفانه تاکنون، اقدام تاثیرگذار و مهمی صورت نگرفته است بنابراین وزارت امور خارجه و معاون حقوقی رئیس جمهور باید به طور مستقیم به دادگاه لاهه شکایت کرده و ضمن برخورد دادگاهی، برای 8 هزار نفر درخواست دیه و غرامت کنند.

ایرانیان ملتی صلح‌طلب و مخالف کشت و کشتار هستند در حالی که غرب و در راس آن آمریکا و اسرائیل همواره از تروریست حمایت کرده و با تقویت گروه تکفیری داعش روزانه عده بسیاری از مسلمانان بیگناه را به کشتن می‌دهند.

تسنیم: به تجهیز مرکز درمانی مصدومان بمباران شیمیایی سردشت اشاره کردید، با 2 میلیارد تومان کمک وزارت بهداشت و درمان به این مرکز، چه اقداماتی در آن صورت می‌گیرد و آیا این مقدار کمک از سوی وزیر بهداشت کافی است؟

خضری: بله، این مقدار تا حد بسیاری مشکلات موجود را حل می‌کند و علاوه بر آن با توجه به اینکه بیشترین مصدومیت این بیماران از ناحیه چشم، پوست و ریه است، معاینات مربوط به آن در آینده نزدیک در این مرکز انجام می‌گیرد.

از سوی دیگر تاکید داریم که در کنار مرکز درمانی مصدومان شیمیایی سردشت، باید یک مرکز تحقیق و پژوهش نیز دایر شده و با تقبل هزینه‌های مربوط به آن توسط وزارت بهداشت و بنیاد شهید و امور ایثارگران، دانشجویان علاقه‌مند در این زمینه تحقیق و پژوهش کرده و دولت نیز ضمن ترغیب آنها، از دانشجویان حمایت کند تا آنان بتوانند نتیجه تحقیق خود را در مجلات معتبر دنیا به چاپ برسانند.

پس این 2 میلیارد تومان کمک وزارت بهداشت و درمان صرف کار پژوهشی، تشخیصی و درمان مصدومان بمباران شیمیایی سردشت می‌شود بنابراین باید با جدیت پیگیر حل موانع و مشکلات درمانی آنان بود تا به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیمار به غیر از درد بیماری درد دیگری نداشته باشد.

تسنیم: کلینیک درمانی مصدومان بمباران شیمیایی سردشت، دارای پزشک متخصص نیست، این مشکل چه زمانی رفع می‌شود؟

خضری: البته متخصصان پوست و چشم و فوق تخصص ریه با این مرکز همکاری دارند اما باید این مرکز جامع بوده و به صورت تمام وقت و شبانه‌روزی فعالیت کند این در حالی است که متاسفانه پزشک متخصص یک یا دو روز در هفته، در این مرکز درمانی حضور می‌یابد.

در این زمینه موافقت‌نامه‌ای از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران اخذ شده تا شعبه‌ای از بیمارستان ساسان تهران که شاید بزرگترین بیمارستان مربوط به جانبازان در خاورمیانه باشد، در کنار مرکز درمانی سردشت ایجاد شود و حتی بیمارستان ساسان در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

بنابراین امیدواریم در سالی که مزین به نام"دولت و ملت، همدلی و همزبانی" از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی شده است، با راه‌اندازی این کلینیک بتوان با حداکثر ظرفیت خود به درمان بیماران پرداخت.

تسنیم: همایش ملی مصدومان بمباران شیمیایی سردشت، همانند سالیان گذشته در 7 تیر ماه برگزار می‌شود، برای شرکت در این همایش کدام مهمانان داخلی و خارجی دعوت شده‌اند؟

خضری: در این باره از علی لاریجانی رئیس مجلس یا حداقل یکی از نواب ایشان دعوت شده و علاوه بر آن وزیر بهداشت و وزیر رفاه نیز جزو مدعوین هستند چون بحث درمان و مباحث بیمه‌ای این مصدومان بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر آن دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی نیز جزو مدعوین هستند تا  بتوانند مطالبات مصدومان و جانبازان شیمیایی سردشت را با جدیت و در زمان اندک در دادگاه لاهه پیگیری کنند.

از سوی دیگر از "گری لوئیز" بالاترین مقام سازمان ملل در کشورمان و دکتر "سویا" از ژاپن که از فعالان ان جی یو صلح در کشور ژاپن است نیز برای شرکت در این همایش دعوت شده‌اند.

گفت‌وگو از نصیبه نیکزاد قوشچی

انتهای پیام

 
 


 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید