واکنش نماینده سردشت به برخی نارضایتی ها /تاکید بر نگاه یکسان به دو شهرستان سردشت و پیرانشهر


نماینده سردشت پیرانشهر در مجلس به نارضایتی ها از نمایشگاه مصدومین شیمایی که برای اولین بار در کریدور مجلس برگزار شده بود با بیان دلایل واکنش نشان داد و از موضوعات عدم توجه به کیله از سوی دولت عراق، ایجاد کمپین تفکیک حوزه و ایجاد جاده بوکان پرده برداشت.

 

نماینده مردم سردشت پیرانشهر در گفت و گو با خبرنگار بلفت در خصوص دعوت از انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمایی سردشت برای پیگیری و آشنایی رییس مجلس از وضعیت و مشکلات جانبازان شیمایی، اظهار کرد: در سال 92 از هیئت مدیره انجمن خواستم برای این موضوع نماینده ای از خودشان را برای این نشست معرفی کنند.

دکتر رسول خضری به جزئیات نشست اشاره کرد و افزود: در آن نشست نماینده انجمن به دلیل اینکه سردشت اولین شهر مسکونی قربانی جنگ افزارهای شیمایی است که مردمان آن نمی خواهند چنین فاجعه ای در جای جای دنیا تکرار شود اصرار داشت تا سردشت را بعنوان شهر صلح معرفی کنند و برای این منظور طوماری آماده کرده بودند تا به امضای نمایندگان مجلس برسد.

خضری تصریح کرد: از آن زمان پیگیر برگزاری نمایشگاهی در حاشیه جلسه علنی مجلس بودیم که در نهایت برای 25 اسفند 93 زمانی برای ما تعیین شد اما اعضای انجمن با توجه به گفته های خودشان، از آنها برای شرکت در مراسم حلبچه دعوت شده بود و چون آماده نبودند زمان برگزاری آن به امسال موکول شد.

وی گفت: امسال نیز طی جلساتی با ریاست مجلس و معاون اجرایی ایشان با هدف بازدید بیشتر نمایندگان از نمایشگاه، زمان اجرا و برگزاری آن برای روز 23 اردیبهشت و کریدور مجلس نیز بعنوان محل برگزاری نمایشگاه تعیین شد.

زمان بندی و هماهنگی برگزاری نمایشگاه بر عهده معاونت اجرایی مجلس است

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: زمان بندی، هماهنگی و حراست بر عهده مجموعه معاونت اجرایی مجلس است که ما درخواست را ارائه دادیم و آنها تاریخ و ساعت برگزاری را مشخص کردند که باید متذکر شد به دلیل اینکه روز برگزاری نمایشگاه جزو جلسات رسمی مجلس بود حتی می توان گفت مناسب ترین زمان برای اجرا نیز بود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس در خصوص تهیه دوباره تابلوهایی که انجمن فرستاده بود اما خراب شده بودند، اظهار کرد: از فایل هایی که انجمن فرستاده بود به دلیل روغنی بودن آنها در زمان ارسال و اینکه قابلیت استفاده نداشتند فایل ها دوباره چاپ و برای دید در معرض نمایندگان آماده شدند.

وی به توضیح بیشتر در مورد میهمانان خارجی شرکت کننده در نمایشگاه پرداخت و گفت: سرپرست هیئت ژاپنی بر عهده خانم سویاک بود که سابقه دو بار دیدار با مردم و مصدومین شیمایی سردشت را در کارنامه خود دارد و همچنین 11 سال نیز در زمینه حقوق بشر فعالیت می کند.

نمایشگاه مصدومین شیمایی بعد 28 سال از فاجعه سردشت برای اولین بار در کریدور مجلس به نمایش در آمد

رسول خضری این نمایشگاه را بعد گذشت 28 سال از بمباران شیمایی سردشت اولین نمایشگاه برگزار شده در نوع خود دانست که باید در آن تامل کرد، افزود: این نمایشگاه بعنوان اولین نمایشگاه رسمی در کریدور مجلس برگزار شد که این موضوع جزو صیانت و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت دفاع مقدس و نشان از مظلومیت شهرمان سردشت است.

خضری بیان کرد: این نمایشگاه در روز چهارشنبه، با حضور هیئت ژاپنی و غیبت ریاست مجلس به دلیل داشتن میهمانان خارجی در دو زمان مختلف و همچنین توسط دو نایب رییس پارلمان آقایان باهنر و ابوترابی و نیز با حضور نمایندگان خبرگزاری های داخلی افتتاح شد که از همکاری موزه صلح تهران در ارتقای سطح علمی نمایشگاه و برگزاری باشکوه آن و نیز انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمایی سردشت تشکر می کنم.

وی درباره شیوه اطلاع رسانی و آگاه ساختن نمایندگان مجلس درباره زمان و مکان برگزاری نمایشگاه به خبرنگار بلفت گفت: شیوه اطلاع رسانی ما از طریق خبرگزاری های مطرح کشور روز قبل از برگزاری نمایشگاه و با ارسال پیامک از جانب آنها صورت گرفت و حتی شخصا هم به نمایندگانی که دوستی خوبی با آنها داشتیم خبر دادیم و اگر برخی از نمایندگان در این نمایشگاه حضور نداشتند اگرچه خودم آن را توجیه نمی کنم اما به دلیل مشغله کاری بوده است.

روز برگزاری نمایشگاه جزو جلسات علنی مجلس بود و دو نایب رییس مجلس آن را افتتاح کردند

وی بیان کرد: نمایندگان به دلیل عضویت در کمسیون های مختلف مجلس بعد از خارج شدن از صحن باید به کمسیون های مربوطه مراجعه کنند اما در این شرایط نیز چون بعد از ظهر چهارشنبه بود و وقت آزادتری داشتند مناسب ترین زمان برای بازدید از نمایشگاه بود و هر یک از دو نایب رییس مجلس در دو مرحله و زمان مختلف نمایشگاه را افتتاح کردند که این موضوع از اهمیت و توجه آنها به این قضیه را نشان می دهد.

اهدافی که حاصل شد

به گفته نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس از مهم ترین اهداف این نمایشگاه که از طریق خبرنگاران نیز اطلاع رسانی شد احراز جانبازی 8 هزار مصدوم شیمایی، حمایت آقای ابوترابی نایب رییس اول مجلس از پیشنهاد دادن روز 7 تیر به عنوان روز جهانی بمباران شیمیایی سردشت و مبارزه با سلاح های میکروبی و شیمایی، طرح دعوا در دادگاه های بین المللی توسط وزیر امور خارجه و رییس جمهور، اختصاص دو میلیارد تومان به کلینیک جانبازان و مصدومین شیمایی سردشت برابر سفر سال گذشته وزیر بهداشت به سردشت بود.

با شعار نگاه یکسان به دو شهرستان سردشت و پیرانشهر به صحنه انتخابات آمدم

رسول خضری در جواب به این سوال که شما بیشتر نماینده مردم سردشت هستید یا پیرانشهر، اظهار کرد: در قبال پیگیری بیمارستان پیرانشهر که مجوز احداث آن از سال 88 صادر شده بود استارت شروع عملیات آن را گرفتم، درمانگاه تامین اجتماعی که در سطح استان مجوز آن تنها برای یک شهر صادر می شود توانستیم رای آن را به نفع سردشت صادر کنیم که این درمانگاه توانایی تحت پوشش قرار دادن 30 هزار نفر را بصورت رایگان در بخش های آزمایش، درمان، دندانپزشکی، ویزیت و غیره دارد.

وی افزود: با مدارک و اسناد می گویم از همان روزهای اول به مردم شهرستان های سردشت و پیرانشهر قول داده ام که هر دو را با دیدی یکسان از نظر طرح مسائل و گرفتن بودجه و امکانات نگاه کنم.

دبیر کمسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: از سال 91 سی تی اسکن سردشت را راه اندازی کردیم در صورتیکه تا مدتی پیش این بخش در پیرانشهر راکد مانده بود که امسال در این شهر نیز راه اندازی می شود.

رسمی شدن مرز کیله از سوی دولت مرکزی عراق مغفول مانده است

وی در خصوص رسمی شدن مرز کیله سردشت گفت: رسمی شدن مرز کیله از طرف عراق مغفول مانده است در صورتیکه از جانب ایران هیچ مشکلی وجود ندارد و تمام اقدامات از جمله ایجاد فیبرنوری با تجهیرات لازم صورت گرفته است.

وی افزود: پیرانشهر دارای مرز رسمی است و یکی از ویژگی های رسمی بودن مرز هم داشتن جاده استاندارد است که بحث اتوبان پیرانشهر-نقده از 10 سال قبل وجود داشت اما با آمدن معاون وزیر راه روند عملیاتی به خود گرفت و بلافاصله گام هایی برای رسمی کردن مرز کیله سردشت برداشته شد که به همراه استاندار و 24 تن از مدیران کل استانی با هدف رسمی کردن آن به استان سلیمانیه کردستان عراق سفر کردیم اما ناامنی های یکسال گذشته در عراق و موضوع داعش باعث به عقب افتادن این مهم از سوی دولت مذکور شد.

خضری گفت: احداث درمانگاه شبانه روزی در بیمارستان قدیم سردشت و ایجاد کلینیک تخصصی از دیگر برنامه های ما در سال 93 بود با توجه به اینکه بیمارستان سردشت در بیرون و فاصله زیادی از داخل شهر واقع شده است در دستور کار دولت قرار گرفت و وزیر بهداشت مجاب به انجام آنها شد اگرچه بیمارستان پیرانشهر در شرایط کنونی از لحاظ متخصص و امکانات قابل قیاس با سردشت نیست.

وی اعلام کرد: در طول 8 دوره نمایندگان مجلس برای سردشت و پیرانشهر این دوره بیشتر از سایر ادوار وزیر و معاون وزیر به سردشت آمد وزیر بهداشت یک دفعه و وزیر نیرو چهار بار که در نوع خودش حائز اهمیت است.

آرزوی دیرینه مردم سردشت که احداث جاده بوکان به سردشت بود در این دوره تحقق یافت

این نماینده مجلس احداث جاده سردشت به بوکان را از آرزوهای دیرینه مردم این حوزه دانست و گفت: مردم سردشت با وجود فرستادن چندین دوره نماینده به مجلس که هر دوره قول احداث آن را می دادند و متاسفانه در حد حرف بود در این دوره به مرحله اجرایی رسید که تاثیر بسزایی در نزدیکی به مرکز کشور، تاسیسات حمل و نقل، بهینه سازی مصرف سوخت و از لحاظ اقتصادی هم برای مردم  شریف سردشت کاملا به صرفه است.

وی با تاکید بر جدایی حوزه پیرانشهر و سردشت از یکدیگر گفت: این دو شهرستان از محروم ترین شهرهای کشور هستند و به دلیل طولی بودن دو نماینده خاص را می طلبد که به صورت تمام وقت به مشکلات آنها رسیدگی کند و بتواند بودجه های جهشی را برای آنها درخواست کند.

یک نماینده برای رسیدگی به مشکلات مردم سردشت و پیرانشهر کفایت نمی کند

وی از مشکلاتی که برای نماینده در این حوزه طولی به وجود می آید سخن راند و افزود: در ماه سه تا چهار هفته جلسات مجلس برگزار می شود که تنها بطور متوسط 3 تا 6 روز را برای رفتن به حوزه ها فرصت داریم که از این چند روز هم باید مقداری را به برگشتن به شهرستان، دیدار با وزرا، و به مسئولان استانی اختصاص داد که واقعا وجود یک نماینده برای این دو شهرستان طولی کفایت نمی کند از سال 92 پیگیر تفکیک این دو حوزه از یکدیگر بودم که در سال 93 کمپینی در سردشت برای تفکیک به وجود آمد و هماهنگی های لازم را برای دیدار آنها با کمیسیون شوراها انجام دادم.

وی خود را ایرانی و پزشک بدون مرز خواند و تصریح کرد: اگرچه به شناسنامه اهل پیرانشهر هستم اما برای من جای افتخار است به عنوان یک پزشک بدون مرز بین سردشت، پیرانشهر یا هر شهر دیگری فرقی قائل نشوم بلکه تمام ایران برای من گوهر است.

انتهای پیام/

 
 
 
 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید