برپایی نمایشگاه قربانیان سلاح های شیمیایی در مجلس/ سردشت؛ اولین شهر قربانیان سلاح های شیمیایی در جهان


نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در خانه مردم احراز جانبازی برای مصدومان شیمیایی و همچنین نامگذاری هفت‌تیر در تقویم رسمی کشور به نام  محکومیت بمباران شیمیایی را از جمله مطالبات جانبازان شیمیایی عنوان کرد.
 
 
 

نمایشگاه عکس قربانیان سلاح‌های شیمیایی و جنگ امروز یکشنبه در راهروی پارلمان برپا شد. در این نمایشگاه که به همت موزه صلح تهران و انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی برپا شده توضیحاتی پیرامون تاریخچه جنگ شیمیایی به بازدید عموم گذاشته شده است.

علی اکبر فضلی جانباز 70 درصد و راوی موزه صلح در توضیح علل برپایی این نمایشگاه به خبرنگار فارس، گفت: در این نمایشگاه ما آثار جنگ‌ها بشر از ابتدای خلقت یعنی جنگ بین قابیل و هابیل تا به امروز را به نمایش در آورده‌ایم.

وی اضافه کرد: در بخشی از این نمایشگاه آثار جنگ ایران و عراق با محوریت بمباران شیمیایی کشورمان با توضیحات مربوط به انواع بمب‌های شیمیایی وجود دارد که بازدیدکنندگان را از پیامدهای این بمب‌ها آگاه می‌کند.

راوی موزه صلح به بمباران شیمیایی سردشت نیز در جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: بخشی از این نمایشگاه به جنایات صدام در شهر سردشت اختصاص دارد، البته به بمباران شیمیایی حلبچه نیز اشاره شده و جزئیاتی از آن بمباران به بازدید عموم گذاشته شده است.

فضلی همچنین ضمن دعوت از تمامی شهروندان برای بازدید از محل دائمی موزه صلح در تهران اعلام کرد: این موزه در ضلع شمالی پارک شهر تهران قرار داشته که هموطنان‌مان می‌توانند از آن بازدید کنند.

همچنین رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این نمایشگاه گفت: نمایشگاه به منظور نشان دادن جنایات صدام در سردشت برپا شده و توضیحاتی پیرامون عواقب استفاده از سلاح‌های شیمیایی به بازدید عموم گذاشته شده است.

وی همچنین با بیان اینکه جانبازان شیمیایی دارای مشکلات در مانی هستند گفت: سال گذشته وزیر بهداشت قول‌هایی برای رفع مشکلات جانبازان داد که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی کلینیک مخصوص مصدومان شیمیایی اشاره کرد البته بودجه دو میلیاردی نیز در این زمینه به تصویب رسید.

نماینده مردم پیرانشهر با بیان اینکه نمایشگاه جانبازان شیمیایی به صورت نمادین قبل از برگزاری سالگرد بمباران سردشت برپا شده اظهار داشت: این نمایشگاه با همکاری موزه صلح و با همت مجلس در خانه ملت برپا شده است.

خضری اضافه کرد: امسال قصد داریم در سالگرد بمباران سردشت در هفت‌تیر همایشی با حضور مقامات داخلی و خارجی به همین منظور برگزار کنیم زیرا سردشت اولین شهر غیرنظامی قربانی سلاح‌های شیمیایی بود که متاسفانه مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مجامع جهانی مدعی حقوق بشر قرار گرفت.

این نماینده مردم در خانه مردم احراز جانبازی برای مصدومان شیمیایی و همچنین نامگذاری هفت‌تیر در تقویم رسمی کشور به نام  محکومیت بمباران شیمیایی را از جمله مطالبات جانبازان شیمیایی عنوان کرد.

به گزارش فارس، نمایشگاه جنگ با محوریت قربانیان سلاح‌های شیمیایی امروز چهارشنبه در خانه ملت برپا شده و نمایندگان مجلس به بازدید از آن می‌پردازند.

انتهای پیام/

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید