نماینده مردم پیرانشهر و سردشت: 95 درصد ظرفیت مرزی آذربایجان غربی مغفول مانده است


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه تنها از 5 درصد ظرفیت‌های مرزی آذربایجان‌غربی استفاده شده و 95 درصد آن مغفول مانده است.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری بین المللی تسنیم از ارومیه، مسئله بیکاری از جمله مشکلات بسیار مهم حال حاضر کشور و به تبع آن در استان به شمار رفته تا جایی که بیش از 117 هزار نفر از جوانان آذربایجان‌غربی بیکار هستند و در این بین، 40 هزار نفر از آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

امسال رئیس جمهور در پیام نوروزی خویش بر 3 موضوع مهم ایجاد اشتغال برای جوانان، رونق اقتصادی و توسعه صادرات غیرنفتی اشاره و کرد و استاندار آذربایجان‌غربی نیز بر تحقق این مسائل تاکید دارد.

با رسول خضری در زمینه مسئله اشتغال و ظرفیت‌های بالاقوه شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت در جهت اشتغال‌زایی گفت‌وگویی انجام شده که در پی می‌آید.

تسنیم: به نظر شما بیشترین فرصت اشتغال در حوزه انتخابیه شما چه می‌تواند باشد؟

رسول خضری: به نظر می‌رسد توجه به مبادلات مرزی و توجه به مسئله آب، خاک و کشاورزی در این دو شهرستان می‌تواند بیشترین فرصت اشتغال را فراهم کند و در این زمینه 5 سد در پیرانشهر و 2 سد در سردشت وجود دارد که کار سد جلدیان پیرانشهر و ورگیل سردشت به اتمام رسیده است.

متاسفانه در این دو شهرستان به بحث صنایع تبدیلی کشاورزی توجه و سرمایه‌گذاری خاصی نشده و از سوی دیگر با توجه به وجود سد در این شهرستان‌ها، مسئله شیلات نیز مغفول مانده است.

اما مهمترین ظرفیت اشتغال‌زایی همانطور که ذکر شد بحث مبادلات مرزی می‌تواند باشد و باید ساماندهی شود و در این باره اگر پیرانشهر منطقه آزاد اعلام شود برای 35 تا 40 هزار نفر فرصت اشتغال فراهم شده و به غیر از رفع بیکاری مردمان این دو شهرستان، سایر مردم استان نیز می توانند از این فرصت بهره مند شوند.

پروژه‌های مربوط به سد سازی که می‌تواند 60 رشته دانشگاهی داشته باشد، نیز تاثیر شگرفی در اشتغال‌زایی دارد این در حالی است که متاسفانه با وجود اینکه نیروهای بومی نیروی کار ارزان قیمتی هستند اما از آنها در این زمینه استفاده نمی‌شود.

از سوی دیگر توجه به حوزه گردشگری نیز می‌تواند در اشتغال‌زایی این دو شهرستان بسیار موثر باشد و در این باره وجود جنگل و طبیعت سرسبز در شهرستان سردشت و نیز رطوبت 70 درجه‌ای و مبطوع هوا نیز سبب جذب گردشگر و در نتیجه ایجاد فرصت اشتغال می‌شود.

البته در سال‌های اخیر معضل زمین‌خواری و تخریب جنگل توسطی برخی افراد در سردشت به مسئله‌ای جدی تبدیل شده و باید اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی ضمن نشان دادن واکنش جدی و شدید نسبت به این موضوع، برخورد قانونی با افراد خاطی داشته باشند چون حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تاکید فراوانی بر حفظ منابع طبیعی دارند.

تسنیم: چند واحد تولیدی در حوزه انتخابیه شما فعال بوده و با چند درصد ظرفیت خود کار می‌کنند؟

رسول خضری: پیرانشهر و سردشت هر کدام دارای 50 واحد تولیدی بوده اما متاسفانه تنها با 10 تا 20 درصد ظرفیت خود فعال هستند چون سرمایه در گردش وجود نداشته و بانک‌ها به وظیفه بانکداری خود آنچنان که باید عمل نکرده و هیچ کمی به سرمایه‌گذار و تولیدکننده نمی‌کنند و این خود سبب می‌شود که انگیزه سرمایه‌گذار از بین برود.

تسنیم: مهمترین ظرفیت نهفته اشتغال‌زایی در سردشت و پیرانشهر کدام است؟

رسول خضری: در این باره متاسفانه با وجود اینکه آذربایجان‌غربی با چند کشور مرز مشترک دارد اما تنها از 5 درصد ظرفیت مرزی خود استفاده کرده و 95 درصد آن مغفول مانده است چون زیرساخت‌های لازم برای از بین بردن بیکاری در این دو شهرستان مرزی وجود ندارد.

بنابراین با توجه به نعمت امنیت، منابع خدادادی و ثروت در این دو منطقه، اگر مدیریت مناسبی در این زمینه صورت گیرد مشکلات حوزه اشتغال حل می‌شود.

گفت‌وگو از نصیبه نیکزاد قوشچی

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید