سردشت مرواریدی در صدف زاگرس؛بهشت غرب کشور


 

معرفی شهرستان سردشت:

سردشت دارای دوبخش وشش دهستان و دارای 279 روستا است که درجنوب غربی شهرستان مهاباد با فاصله 125  کیلومتر واقع شده طول نوار مرزی 114کیلومتر است و با فاصله 60 کیلومتری  از طرف جنوب ،  به بانه راه دارد و در شمال با فاصله 85 کیلومتری به پیرانشهروصل می شود. سَردَشت به کردی: سه‌رده شت (Serdeşt)  از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است. بر پایه سرشماری سال 1385، جمعیت این شهر برابر با 47٬115 نفر بوده‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا 1480 متر می‌باشد.

 

دررابطه با نام سردشت

اینک ازچه زمانی نام سردشت به کار رفته است به درستی معلوم نیست و به قول مهندس توحیدی در هیچ کتاب تاریخی  تحت همان  نام اشاره ای  نشده است .

نام سردشت احتمالا از اینکه بعضی آن را زادگاه زرتشت پنداشته اند وازآنجاکه درکردی سردشت را زادشتره و زرتشت گویند وعقیده دارند که نام سردشت از زرتشت گرفته شده است و  بعد از حمله اعراب به ایران به سردشت تغییر یافته است و یا اینکه چون مرکب ازدوکلمه(سر +  دشت) که به معنای بالای دشت و یا آغاز دشت که تا حاشیه رود خانه زاب ادامه دارد شکل گرفته است .

: (( درمتون جغرافیایی قرن سوم وچهارم وپنجم به ویژه مسالک وممالک از سلق زیادسخن به میان رفته است که به احتمال بسیارقوی همان منطقه سردشت است واین که سلق چراباسردشت منطبق است؟ زیرا محل طلاقی سه راه مهم تجاری و کاروانروبوده است و شهرزور و مراغه و دینور را به قول مسالک و ممالک بهم متصل می نمود و راه های این سه مرکز عمده ازطریق سلق بهم متصل میشدند که موقعیت  منطقه سردشت دقیقا در وسط آنها قرارگرفته است ودرزبان عربی هم سلق میتواند سه لک(سه شاخه)کردی باشدکه همان معنی سه راه را القامیکند )).

ویا اینکه

((درکتاب اورامان قدیم به نقل ازافسانه دیودارا نام قدیم سردشت(سوردشت) بوده چون طبق گفته های حماسی و فولکلوری کردی مکان مرگ زردشت آریایی در سردشت حدفاصل بین مهاباد و سردشت بوده است  و گویا خون زردشت آن مکان را رنگین کرده و بعدها مثل افسانه سیاوش وگیاه پرسیاوشان ازخون زردشت به کردی سور دشت (دشت سرخ وپر شقایق) وسردشت کنونی نتیجه شده است.            

زرتشت در اصل زردشت بوده که به معنی دشت طلایی است و مردم کردستان ، سردشت را دشت پیغمبر ایرانی میدانند.

شهر فعلی سردشت :

سردشت در پای کوه گرده سور بر روی دشت و در میان کوه ‌های مرتفعی قرار گرفته و اطراف آن را جنگلهای بلوط احاطه کرده است. در واقع از سردشت می­توان به عنوان شهری کوچک در میان پارکی بزرگ نام برد.

  تحولات تاریخی

شهرستان سردشت  به علت مرزی و داشتن موقعیتهای استراتیژیکی  فوق العاده دائما دستخوش تغییر و تحولات فراوانی بوده است. سردشت همواره درگیر جنگهای زیادی بوده است. حمله سارگون دوم به منطقه سردشت در هزاره اول ققبل از میلاد، حمله روس ها به سردشت تا قیام اَمَر پاشا  (amar pasha) علیه رژیم پهلوی و واقعه بمباران شیمیای درسال 1366که برای اولین بار در جهان اتفاق افتاد از مهمترین حوادث تاریخی سردشت به شمار می روند.

جاذبه های گردشگری سردشت

شهرستان سردشت دارای جاذبه های متعدد گردشگری در سه بخش جاذبه های طبیعی، جاذبه های باستانی و جاذبه های اقتصادی است. آینده  سردشت  را می توان در صنعت گردشگری جستجو کرد. شهرستان سردشت دارای  قابلیتها و پتانسیلهای زیادی است که با وجود 90 هزار هکتار جنگل، تفرج گاههای بی شمار،آثار باستانی فراوان و در آینده ای نه چندان دور دریاچه سد  سردشت، پیش بینی می شود این شهرستان به  قطب نمونه گردشگری غرب کشور تبدیل شود.

جاذبه های طبیعی:

قرار گرفتن سردشت در معرض بادهای موسمی مدیترانه ای موجب افزایش بارندگی در منطقه شده است به طوریکه متوسط بارندگی در سردشت به حدود 900 میلیمتر در سال می رسد که این میزان بارندگی زمینه مناسبی برای پوشش گیاهی منحصر به فرد و جاری شدن چشمه سارهای فراوان در شهرستان سردشت فراهم کرده است. سردشت باداشتن موقعیت  کوهستانی ، جنگل های انبوه ، دره های سرسبز، رودخانه های پرآب و پرندگان رنگارنگ طبیعت بسیارزیبایی دارد که می شود از آن به عنوان نگین جاذبه های طبیعی غرب کشور یاد کرد.

جنگل های سردشت عمدتا از نوع بلوط، مازوج و ون هستند. در بین درختان جنگلی بادام تلخ، بیدک، زالزالک، انگور و گلابی وحشی، انجیر و سماق به صورت خودرو یافت می شود.

چشمه آب معدنی گراوان:

 این چشمه درنزدیکی روستای کانی گویز درشرق حوزه  زاب  است درآن آب معدنی که املاح آن حدودیک گرم در لیتراست فوران می کندودرمسیرخود کوهی از املاح به صورت مخروطی شکل بر جای می گذاردوآب آن نیزغیر قایل شرب است حدود 1000 متر ازجاده ی آسفالت فاصله دارد و راه اصلی آن  نیز ازطرف مشرق بازارهفتگی ربط(دوشنبه ها)است وخود طبیعت راه جذابیت آن را دوچندان کرده است.

آب این چشمه گازدار است وگویند که برای عوارض پوستی نیز مفید است. هرساله تعدادزیادی ازگردشگران علی الخصوص درفصل بهارونوروزازاین جاذبه که درنوع خودبی نظیر است دیدن میکنند.


آبشار شلماش  

از مهم ترین آبشارهای حوزه زاب در مسیر رودخانه شلماش است این رودخانه درست روی گسل فرعی روستای آلمان وروستای شلماش جاری است.

بزرگ ترین آبشارطبیعی وپرآب ترین در سطح استان وحتی کشورمی باشدکه به صورت سه آبشارپی درپی ودریک مسافت200متری پشت سرهم نمایان هستند که آبشاردومی به علت ارتفاع فراوان وشیب بسیارتندآن وانحراف مسیر بصورت دوآبشار متوالی دیده می شود .

طبیعت اطراف این آبشارپوشیده ازجنگل وجذابیت آن را دوچندان کرده وغیر از نرده کشی و مسیر پله مانند به طرف پایین آبشار غیرطبیعی است بقیه طبیعت آن کاملابکر،وهرساله پذیرای تعدادزیادی از مسافران داخلی وخارجی می باشد.

فاصله آن ازداخل شهرتقریبا 7 کیلو متر میباشد که ازمسیر روستای مراغان تردد می شود وبه مرز از طرف اسلام آباد یعنی دهستان آلان ختم می شود .

 

رود خانه زاب

این رودخانه از کوههای قندیل( کوهستانی که تقریباچهار فصل سال پوشیده از برف) می باشد سرچشمه گرفته و به دلیل واقع شدن دربخش میانی کوههای بلند دره ای  ژرف و در مسیر پرپیچ وخم خود منظره ای چشم نواز را به وجود آورده است.

 

در امتداد این رودخانه وجود جنگلهای فراوان و آب و هوای  مناسب و وجود چشمه های فراوان موجب تراکم جمعیت در اطراف رودخانه زاب و پیدایش روستاهای زیادی در حاشیه این رودخانه شده است.


جنگلهای پرپشت ورودخانه های فصلی ودائمی باعث بوجودآمدن مناطق بسیار زیبا شده اند که می شود آنها را به عنوان مناطق نمونه گردشگری معرفی کرد که بارزترین آنهاشامل مواردذیل میباشند.

   1 - آبشار زیبا وچند گانه شلماش

   2- آبشار دیدنی رزگه

   3- چشمه آب معدنی گراوان

   4- حاشیه رودخانه زاب

   5- مسیر بیوران که در فصل گرم سال هوایی بهاری دارد.

   6- حاشیه ومسیر رودخانه دائمی وزینه که مسیری طولانی را می پیماید واز مرز قاسم رش وارد خاک عراق میشود.

   7- مسیر جاده کولسه که طبیعتی زیبا ودلنشین دارد.

   8- جنگلهای حفاظت شده میرآباد

   9- مسیر روستاهای نیزه وگرور

  10- جنگلهای اطراف ربط ومسیرهای روستایی آن

  11- مسیر جاده سردشت به کانی زرد وبازار مرزی قاسم رش

  12- دشت عباس آباد که در روزهای تعطیل اغلب شلوغ است.

  13- مسیر جاده سردشت به آلان وچشمه های آب فراوان آن

  14- اطراف نلاس وطبیعت پیرشیخ

  15- مسیرهای روستایی از نلاس به ورگیل ولیو و....

  16- مسیرهای روستایی از نلاس به آغلان و....

  17- مسیر نلاس به میراباد وتنگه گرژال وچشمه های آ ب فراوان

  18- اطراف منطقه باستانی ننیه وطبیعت دلنشین آن

  19- دشت زیبای وزینه

یکی دیگر ازمناطق نمونه گردشگری دشت زیبای وزینه است :

در دشت وزینه چشمه های آب فراوان و پوشش گیاهی مخمل گون است که با گلهای رنگارنگ وآب وهوای بسیار مطلوب دراواسط فصل بهار واوایل تابستان تقریبا تا نصف فصل آب وهوایی بسیارمعتدل دارد.و به عنوان سیاحتگاه درروز- های تعطیل پرازجمعیت شده وبعضیهانیزبه جمع آوری گیاهان کوهستانی مشغول می شوند.


جاذبه های باستانی:

((  سردشت باتوجه به طبیعت مناسب و پناهگاههای امن، باداشتن چشمه سارهای طبیعی بی شک از شرایط مطلوب  انتخاب مکانهای اولیه  بشری بوده است . وضعیت  جغرافیایی منطقه سردشت درارتباط باوجودرودخانه گلاس(زاب) درشمال و شرق و منطقه گرمسیردر جنوب و غرب و با داشتن دشتهای حاصلخیز که یک سلسله از کوهستانهای سربه فلک کشیده را در برگرفته اند به عنوان دو منطقه ممتاززیستی برای تابستان و زمستان که در اصطلاح کردی ( گرمین و کوستان )یعنی ییلاق و قشلاق، نامیده میشود،ازموقعیت ایده آلی برای زندگی برخوردار بوده است وقطعاچنین شرایطی نمیتواند بدون استقراراقوام ساکن پیش ازتاریخ باشد.))

شهرستان سردشت دارای 33 اثر تاریخی ملی ثبت شده است که از 9 هزار سال قبل تا دوره قاجاریه  قدمت دارند. قدیمی ترین آثار تاریخی سردشت تپه ربط وتپه ولیو با 9000 سال قدمت می باشند.

در رابطه با حفاری علمی ربط:

حفاریهای علمی درسایت باستانی ربط می تواندپرده ای از ابهامات تاریخی این منطقه  بردارد به  صورتی که در اولین و دومین فصل  حفاری و به  قول مهندس علیزاده(قائم مقام سازمان میراث فرهنگی)((  به آثارارزشمند و نتایج خوبی دست پیداکرده ایم که اهمیت این منطقه رابیش ازپیش به اثبات میرساندایشان همچنین اضافه  نموده اند  که نخستین کتیبه آجری به خط میخی و آشوری و نقش انسان برروی کتیبه هایی که به نظر میرسد متعلق به هزاره اول قبل از میلادباشند دست یافته ایم))

همچنین ایشان در راستای چهارمین فصل حفاری اضافه نموده اندکه) ): موفقییت دراین کاوشهابخشی ازمشکلات باستانشناسی شمال غرب در هزاره اول پیش از میلاد  را  پاسخگو خواهد بود . شمال غرب  ایران  پیچیدگی های خاصی در باستانشناسی داردومعماهای در این قسمت در زمینه باستانشناسی وجود دارد )). ادامه ی کاووشهای باستانشناسی در ربط جای امید برای دست یافتن به آثار با ارزشتری از نظر علمی است.

به قول مهندس کارگرسرپرست چهارمین فصل حفاری درسایت باستانی ربط:

((جدیدترین دوره براساس کاوشهای فصل چهارم حفاری در تپه ربط 2متعلق به اواخرقرن ششم ق.م واوایل قرن پنجم ق.م وقدیمی ترین آن متعلق به قرن هشتم ق.م میباشد.

بین این دوره ها یک دوره متعلق به قرن هفتم ق.م می باشدکه درکاوشهای آینده به صورت افقی وبرای کسب اطلاعات بیشتر مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

تا به حال مواد آجری دارای خطوط میخی بصورت نقاشی ،موضوعاتی شامل انسانهای بالدار(الهه هاوباورها)، درخت زندگی، وموضوعات هندسی وگیاهی که بامدارک سفالی دوره ماناواقع درزیویه ،عقرب تپه ، حسنلوطبقه B3قابل مقایسه است بدست آمده است)).

کل محوطه تپه 2 ربط 11هکتار وسعت دارد و درچهارمین فصل حفاری  500متر مربع از آن خاک برداری شد.

 

و به قول دکترعلی بیننده معاون هیئت  باستانشناسی درچهارمین  فصل حفاری : (( آثارمعماری آن منحصر به فرد است ومحل شکل گیری حکومتهاو  امپراتورها می باشدکه لایه اولیه آن تقریبا متعلق به سه هزار سال قبل است و ازآثارآن پیدا ست که  محل جنگهای متعدد بوده و آثارحملات و سوختگیهایی نیز کشف شده است.))


 

حمام قدیمی سردشت (گرمابه بیستون سردشت)

این حمام جنب  کاروانسرای  الیاس آقا  (پارک  فعلی  شهر)  به دستور سردار  کل عزیزخان  مکری در زمان قاجاریان احداث شده است  که  مالکیت  حمام  به اداره کل اوقاف وامورخیریه بوده و از موقوفات مسجد جامع شهرسردشت می باشد.

پل تاریخی قلعه تاسیان

این پل درمسیرجاده سردشت به پیرانشهروبرروی رودخانه زاب ودر قسمت شمالی رود خانه قراردارد که مسیرفرعی روستایی نبی آبادبه سپیداره می­باشد ودرحال حاضر نیزتنها معبرمستقیم روستاهای اشخل، نیزه و گرور ، سپیداره و قلاتاسیان میباشد.

طول پل درجهت شمالی جنوبی بوده ودارای پنج پایه میباشدکه غیراز پایه های شمالی که ازسنگ چین است ودیوار آن از کف وبستررودخانه شروع شده بقیه ستونهارا سنگهای طبیعی تشکیل میدهندوبه طور یقین وجوداین ستونهای سنگی طبیعی عامل اصلی ایجاد پل در آن نقطه ازرودخانه میباشد که سرانجام معماری پل باسه ستون سنگی نیمه تمام طبیعی که هر کدام با سنگ چینی محکم، پایه های اصلی پل را تشکیل می دهند.

طول پل پنجاه وپنج متر و عرض آن در قسمت پایین ده متر و در قسمت فوقانی چهار و نیم متر و ارتفاع آن نیزده مترمی باشد و مصالح به کار رفته درآن سنگ لاشه و ملاط ساروج است.

قدمت این پل مربوط به دوران قاجاریه است و درسال 81 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مهمترین بناهای مذهبی وزیارتی شهرستان سردشت

مقبره شیخ سوردرآلان، ابن الحاج، ملایوسف اصم، شیخ محمدامین نقشبندی (شیخ محمد امین بیژوه ای) ، پیربابا، شیخ ابوبکر نیزه، مام سرآوله ، شیخ مولانا، کورپه ، چاک چکول، باپیره گوره و...را میتوان نامبرد.

 

 

 

ازکوههای معروف سردشت

ازکوههای مرتفع وزیبای منطقه سردشت می توان ازبلفت وهومل(پشت  روستای  بیوران)- هوینه مال(جنوب روستای قلعه رش)- زرد که(درمنطقه آلان)سه ری گومه (پشت شهر میرآباد) کوه گیاره نگ وکوه لانک (گهواره )-(غرب روستای  دیوالان) کوه مالیموس(پشت روستای کانی زرد)-تره خان ،ابراهیم جلال ، کوه نستان،لندی شیخان،داشان قلعه ، جاسوسان ، کاسه بردین ، حاجی ابرهیم و برده  سپیان نام برد کوه گرده سور در غرب شهرواقع شده که با پیشرفت شهر به دامنه کوه به قسمتی از شهر تبدیل شده است.

شهر سردشت دردامنه کوه گردسوردرست شده است وبه نمادشهر معروف است.

 

جاذبه های اقتصادی :

 

در خصوص وضعیت مبادلات مرزی در شهرستان سردشت باید گفت که این شهرستان بدین لحاظ دارای ویژگی خاص است. بدین شکل که مانند سایر شهرستانهای مرزی همسایه نظیر پیرانشهر و بانه دارای " صرفا" یک بازارچه بزرگ که مبادلات از آن طریق انجام شود نیست. بلکه دارای چند معبر ورود و خروج کالا می باشد که در سطح مرزهای آن پراکنده هستند. بدین قرار که یکی از آنها به نام بازارچه کله شین به ظاهر رسمی تر از سایر معابر بوده و آن مابقی به دلیل عدم رسمی بودن، جریان ورود و خروج کالا در آنها با پیوستگی زمانی همراه نمی باشد. بلکه ممکن است روزی یکی از این معابر باز و روز بعد بسته باشد و این عمل برپایه هیچ معیار منطقی صورت نمی گیرد.

نتیجتا ورود  و خروج عمدتا به شکل قاچاق در سطح شهرستان رواج یافته که این پدیده با مخاطرات زیادی همگام است. البته مردم به ناچار و به دلیل نبود شرایط جایگزین کماکان به قاچاق از مرزها ادامه می دهند. در شهر سردشت 3 بازار چه فروش کالاهای خارجی(مرزی)  برای دسترسی آسانتر مسافرین و مردم شهرستان وجود دارد.

جاذبه های آتی شهر سردشت :

شهرستان سردشت در بعدهای مختلف صنعت گردشگری به ویژه در بخش جاذبه های طبیعی دارای پتانسیلهای بالقوه است. یکی از این پتانسیلها سد ونیروگاه سردشت است که با بهره برداری از آن و پر شدن دریاچه پشت سد جاذبه ای جدید به لیست جاذبه های شهرستان سردشت افزوده خواهد شد. ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در ساحل دریاچه و ورزشهای آبی و... از جاذبه های جدید سردشت خواهند بود.

 پل ارتباطی سردشت به محورهای مهاباد و بانه به طول 365 کیلومتر که از روی دریاچه سد سردشت عبور می کند نیز  از دیگر جاذبه های آتی شهرستان سردشت می باشد.در دو طرف این پل فضای پیاده روی تعبیه شده است.

 

محصولات باغی :

محصولات باغی این منطقه شاملانواع انگور از جمله طایفی، سر قوله، زرد انگور که سیاه آن شهرتی جهانی دارد،سماق وحشی،گردو، سیب،  بادام ، انواع گلابی، انواع حبوبات، انار ، آلو، زردآلو، خیار سفید و انواع محصولات خودروی جنگلی میباشد.

انگورسیاه

یکی ازمحصولات بسیار مهم منطقه سردشت انگورسیاه میباشد که حدودا" شش هزارهکتار از وسعت منطقه سردشت را به خود اختصاص داده است. این محصول بسیارخوشمزه و از مرغوبترین انواع انگورها می­باشد که از اواخرفصل تابستان چیدن محصول شروع شده وگاهی اوقات تاشروع بارش برف نیز باقی می ماند.


قسمت بیشتر آن از طریق کارخانه های آبمیوه گیری به خارج از کشور صادر می شود و قسمتی اندکی از آن به صورت تازه خوری یا کشمش(میوژ ) و شربت درست میکنند و یا به صورت خشکبار به همراه گردو دراغلب منازل تا اواخر فصل زمستان به عنوان پذیرایی در شب نشینی ها مورد استفاده قرارمیگیرد. دوشاب نیز ازاین انگور تهیه می شودکه فوق العاده خوشمزه وکاملا طبیعی است که جا دارد به عنوان سوغاتی مهم ازانحصارمنازل بیرون و به بازار عرضه گردد.  

سماق وحشی:

این گیاه اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا و آسیای شرقی به ویژه در ایران دیده می ‌شود.

یکی از خواص مهم سماق وحشی کمک به کاهش کلسترول خون است. دم کرده سماق وحشی موجب کاهش کلسترول خون می شود. علت افزودن سماق به کباب کوبیده نیز همین دلیل است چرا که گوشت سرخ حاوی مقادیر زیادی کلسترول است . سماق مانع جذب بخش اعظم کلسترول در بدن می شود.


در یونان باستان از چوب سماق برای رنگ آمیزی پارچه‌های پشمی استفاده می‌شده است و در کشور ایتالیا از این گیاه برای رنگ دادن به چرم استفاده می کردند.

در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که برای تسکین درد معده و اختلالات گوارشی موثر است.

سماق از نظر طب قدیم، سماق سرد و خشک است.
حال خواص سماق عبارتند از :

-
خاصیت ضد میکروبی دارد.

-
خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از عمل رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد با تخریب سلول های بدن نقش مهمی در بروز انواع سرطان دارند. بنابراین آنتی اکسیدان ها از بروز سرطان ها جلوگیری می کنند.

-
برای بیماران دیابتی مفید است، زیرا یکی از عوامل به وجود آمدن عوارض مختلف در دیابتی ها، ترکیب شدن گلوکز (قند خون) با پروتئین های حیاتی بدن است که به تغییر ساختار شیمیایی و عملکرد این پروتئین ها می انجامد. مطالعات نشان می­دهد که سماق تا 81 درصد از بروز این فرایند جلوگیری می­کند.


-
برای دندان درد مفید است.

-
اشتها را تحریک می‌کند.

-
به دلیل داشتن تانن فراوان، قابض و پاک کننده معده می‌باشد.

-
خاصیت ادرارآور یا دیورتیک دارد.

-
تب را پایین می آورد.

-
در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس موثر است.

-
خون را تصفیه می کند و مواد زائد خون (مانند اوره) را دفع می ‌کند.

-
لثه‌ها را تقویت کرده و آنها را محکم می ‌سازد.

-
برای برطرف شدن تهوع و بی اشتهایی مفید است.

-
تقویت کننده ی دستگاه گوارش است.

-
از خونریزی معده جلوگیری می‏کند.


پودر سماق

- در رفع غلظت خون موثر است.


-
خوردن گرد سماق با آب سرد از خونریزی داخلی جلوگیری می کند.

-
غرغره ی جوشانده سماق برای ورم گلو و دهان مفید است.

-
مالیدن آب جوشانده ی سماق روی محل ضربه دیده، از ورم آن جلوگیری می کند.-
گردی که روی میوه سماق می‏نشیند و به آن خاک سماق می‏گویند، بسیار قابض و کمی تلخ است و به علت داشتن املاح، از ترشحات بی رنگ زنانه جلوگیری می‏کند.


-
منوراژی (خونریزی رحم) و خونریزی در فواصل قاعدگی را کاهش می دهد.
-
خونریزی سینه (هموپتزی) را کم می کند.

- اسهال معمولی و اسهال خونی را برطرف می کند.

- کمپرس با سماق در التیام زخم، سوختگی، اگزما، ترک نوک سینه و عضو ضرب دیده موثر می باشد.

- برای رفع تهوع و استفراغ ، سماق را با زیره و آب سرد مخلوط کرده و مصرف نمایید.

- چای سماق برای کاهش تعریق به کار می رود.

- کسانی که هموروئید (بواسیر) دارند و زنانی که ترشحات بی رنگ زنانه دارند، سماق را جوشانده و داخل لگنی بریزند و در آن بنشینند.

- در قدیم برگ درخت سماق را دم کرده و برای سیاه کردن مو از آن استفاده می کردند.

- در قدیم سماق برای درمان سوزاک و سل به کار می رفته است.
-
در قدیم شیره خارج شده از درخت سماق را برای درمان بیماری های دستگاه ادراری به کار می بردند.

هشدارها :

* خوردن سماق تازه باعث مسمومیت می شود. بنابراین فقط باید خشک شده آن را مصرف نمود.

* به دلیل اینکه طبیعت سماق سرد است، برای افراد سردمزاج مناسب نیست و باید با گیاهان گرم مصرف شود.

* مصرف بیش از حد سماق می ‌تواند مسمومیت زا باشد.
سماق را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

 

شخصیتهای  معروف و نامی سردشت

در منطقه سردشت شخصیتهای بزرگ درزمینه های مختلف دینی ،علمی، سیاسی واجتماعی بروز و ظهور کرده اند.

که مهمترین وسرشناس ترین آنهارا می توان افراد ذیل ذکر نمود :

1-   سردار کل عزیزخان مکری ازمردان نامی و مشهور دوران  قاجارو داماد امیرکبیر  بوده که در زمان  او  به  مقام فرماندهی کل  نیروهای مسلح و هم چنین به عنوان دومین رییس دارالفنون نیز رسیده است . وی در سال  1325 هجری شمسی به عضویت شورای وزراء درمی آید وآرامگاه وی اکنون در تبریزاست.

2-   شیخ الیاس کبیر که ازسلاله های پاک و مطهر صحابه و سخنگوی نهضت پیامبر(ص) یعنی بلال حبشی بوده است.

3-   شیخ یوسف اصم که صاحب تفسیری به نام ((منقول التفاسیر)) است .

4-   ابن الحاج که دارای 17 اثردر زمینه های مختلف علمی،ادبی ودینی است و شاگردان  زیادی چون (( علامه بیتوشی )) ، (( شیخ معروف نودهی )) و((مولاناخالدشهرزوری))راتربیت کرده و از خودبه یادگار گذاشته است.

5-   علامه ملاعبدالله بیتوشی که دارای  22 اثر بسیار مهم در زمینه  ادبیات عرب است و شهرت جهانی داردو گفته شده که آثار ایشان  هنوز نیز از منابع درسی دانشگاه  الازهر مصر می باشد و حالا نیز گذراندن دروس علم معقول ومنقول علامه بیتوشی جهت اخذ دکتری در دانشگاه  الازهر ضروری است.

6-   استاد عبدالعزیزواعظی که به سه زبان کردی، فارسی و عربی کتاب نوشته و دارای 65 اثردر زمینه های مختلف است ودرزمان رضاشاه علیه جریان ((کشف حجاب)) به مبارزه برخاسته و رنجهای فراوانی از دست طاغوت دیده است

7-    شیخ محمد امین نقشبندی مشهوربه شیخ امین بیژوه که ازعرفای بزرگ وواقعی منطقه کردستان  بوده و شاگردان زیادی را عملا و نه با حرف و سخن تربیت نموده است که هرکدام منشاخیروخدماتی درمنطقه بوده اند.

8-    ملاخلیل میرآباد (گوره میر) که درعلم نجوم وریاضیات صاحب نظربوده و عملا علیه قانون <<کشف حجاب>> در زمان رضاشاه قیام نموده است .

درحال حاضر نیز افرادی  مشهور و نامی وجود دارند که به تعدادی  از این عزیزان اشاره می شود .

1-   دکتر محمد بیورانی دارای فوق دکترای الکترونیک بوده ودرژاپن به سر می برد .

2-   آقای فایق توحیدی از کارشناسان  برجسته میراث فرهنگی کشورهستند ویکی از کتابهای او توسط انتشارات ((سمت)) چاپ شده وازمنابع درسی دانشگاههای کشور محسوب می گردد.

3-   دکتر نادرکریمیان از کارشناسان برجسته ی نسخه های خطی درکشور است .

4-   آقای رحمان وهاب زاده از کارشناسان برجسته میراث فرهنگی کشور بوده و بیش از 15 سال مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی رابرعهده داشته است.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید