مسئولان هر چه سریع تر مشکل تامین تخت و دستگاه دیالیز پیرانشهر را حل کنند/دانشگاه علوم پزشکی پیگیر احداث بیمارستان ویژه سوختگی در استان باشد


بی‌شک به نسبت مشکلاتی که در بخش سلامت استان وجود دارد، مشکلات مربوط به دیالیز نیز در پیرانشهر وجود دارد بنابراین باید تدبیری از سوی دولت برای تامین هزینه‌های دستگاه و تخت دیالیز انجام شود و در این باره باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این قضیه باشند چون ما نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هشدارهای لازم در این زمینه را می‌دهیم اما باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این کار باشند.

 
 

رسول خضری در گفت‌وگو تفضیلی با  تسنیم پاسخ‌گوی مشکلات مربوط به حوزه بهداشت و درمان شد که در پی می‌آید.

با توجه به اینکه همواره ضرورت ایجاد یک بیمارستان ویژه سوختگی در استان مطرح شده و همه واقف به این مسئله هستند اما چرا تاکنون اقدام عملی در این باره صورت نگرفته است؟

ما نمایندگان مجلس، پیشنهاد احداث چنین بیمارستانی را همواره مطرح می‌کنیم اما باید دستگاه‌های اجرایی ذیربط مثل دانشگاه علوم پزشکی پیگیر این مسائل باشند چون نمایندگان به عنوان دستگاه ناظر و قانون‌گذار هستند و در این باره احداث بیمارستان ویژه سوختگی حاصل مجموعه کار تیمی است و تنها از عهده یک نفر ساخته نیست.

متاسفانه ما ایرانیان در کارهای تیمی توفیق چندان مطلوبی نداشتیم بنابراین ایجاد یک بیمارستان کار شخص خاص نیست برای مثال مجموعه کارگزاران همانند دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذار، ناظر و حتی دستگاه قضایی باید در این امر دخالت داشته و پای کار باشند تا بتوانند خروجی مناسبی از کار را بدهند.

در حال حاضر در یکی از حوزه‌های انتخابیه شما یعنی پیرانشهر، دچار کمبود دستگاه و تخت دیالیز هستیم چون در آن تنها 8 دستگاه دیالیز وجود داشته که بیشترش در حال تعمیر هستند برای رفع این مشکل چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

بی‌شک به نسبت مشکلاتی که در بخش سلامت استان وجود دارد، مشکلات مربوط به دیالیز نیز در پیرانشهر وجود دارد بنابراین باید تدبیری از سوی دولت برای تامین هزینه‌های دستگاه و تخت دیالیز انجام شود و در این باره باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این قضیه باشند چون ما نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هشدارهای لازم در این زمینه را می‌دهیم اما باید دستگاه‌های اجرایی پیگیر این کار باشند.

هم اکنون در سطح آذربایجان‌غربی دچار کمبود حداقل 60 تخت و دستگاه دیالیز هستیم و تامین تخت و دستگاه دیالیز در شهرستان پیرانشهر نیز یکی از نیازهای اساسی است و باید این مشکل هر چه سریعتر برطرف شود.

آیا همه دستگاه‌های دیالیز از خارج کشور وارد ایران می‌شوند؟

بله در کل تمام دستگاه‌ها خارجی هستند.

معمولا قیمت خرید یک دستگاه دیالیز چقدر است و از کجا وارد می‌شود؟

بستگی به نوع دستگاه به طور متوسط بین 6 تا 10 میلیون تومان است و بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و کانادا یعنی دو کشور اصلی سازنده دستگاه دیالیز وارد کشور می‌شود.

 در همه نقاط دنیا نسخه‌های پزشکی به زبان مردم همان کشور نوشته می شود اما ایران تنها کشوری است که با وجود داشتن زبان فارسی اما نسخه ها به زبان انگلیسی نوشته می‌شود آیا بهتر نیست که در ایران هم نسخه‌ها به زبان فارسی نوشته شود؟‌

در سطح دنیا دو نوع دارو وجود دارد یکی “برند” و دیگری”ژنریک” است، ژنریک یک چیز عام است برای مثال در همه جای دنیا به “آسپرین” همان آسپرین گفته می‌شود اما شاید اسم برند و اختصاصی و تجاری این دارو در هر کشوری با کشور دیگر تفاوت داشته باشند و در این باره با توجه به اینکه پزشکی حد و مرزی نداشته و بیماران برای درمان از یک کشور به کشور دیگر مراجعه می‌کنند اگر زبان مشترک یا ژنریک میان پزشکان دنیا نباشد متوجه بیماری فرد نمی‌شوند.

در نتیجه ما وظیفه داریم که به سمت ژنریک رویم که دو حسن دارد اول اینکه اگر داروی ژنریک مصرف کنیم صرفه‌جویی در هزینه دارویی ما به 10 درصد می‌رسد اما اگر داروی اختصاصی مصرف کنیم باید 10 برابر هزینه کنیم چون هر برندی برای خود یک قیمت جداگانه دارد.

کمتر از 5 درصد داروهای کشوری مانند آمریکا به شکل برند بوده و تنها 95 درصد آن به شکل ژنریک است اما متاسفانه بیش از 40 تا 50 درصد داروهای ایرانی به صورت “برند” است یعنی ایرانیان برای دارو هزینه بسیاری پرداخت می‌کنند بنابراین لازم است که یک زبان مشترک میان همه کشورهای دنیا باشد، هر چند که دنیا همواره به دنبال زبان مشترک بوده است.

بنابراین در این زمینه بحث اینکه به چه زبانی نوشته شود مطرح نیست بلکه بحث این است که به شکل ژنریک یا برند نوشته شود چون اگر هر کشوری نسخه‌های پزشکی را به زبان خود بنویسد این بحث “برند” عود می‌کند.

ظاهرا قرار است در آینده نسخه‌های پزشکی به شکل الکترونیکی نوشته شود؟

رسول خضری: کارت سلامت و پرونده سلامت الکترونیک از برنامه‌هایی است که قرار بود تا پایان برنامه پنج ساله پنجم محقق شود و از سوی دیگر پس از بازدیدی که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بنیاد “برکت تل” که وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است، انجام داد متوجه شد که از اقدامات خاص این بنیاد، جمع آوری اطلاعات کامل بیش از 30 میلیون نفر جمعیت کشور است.

به نظر من این بنیاد، با ظرفیت مناسبی که دارد بهترین مکانی است که می‌تواند به نحو احسن دیتاها را بایگانی کرده و اطلاعات و اسرار شخصی افراد را حفظ کند بنابراین با توجه به اینکه هم اکنون جمعیت ایران 78 میلیون نفر است می‌تواند همه را به طور کامل پوشش دهد.

چرا خدمات طب سنتی تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی نیست؟

رسول خضری: این یکی از اشکالات عمده کشور است چون طب سنتی و گیاهان دارویی هم در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و هم در برنامه پنج ساله پنجم و هم در طرح تحول سلامت، مدنظر است و ما به این کار ناچار هستیم چون حداقل 40 گونه از گیاهان دارویی اصلی در کشور وجود دارد اما متاسفانه در این زمینه خام‌فروشی صورت می‌گیرد.

در حالی که اگر آنها فراوری شده و کارخانه‌های صنایع تبدیلی دارویی ایجاد شود سبب اشتغال‌زایی و ارزآوری شده و ثروت کلانی از آن به دست می‌آید و از سوی دیگر همیشه در مدارس موضوع انشاء این بود که علم بهتر است یا ثروت؟که این انشاء عنوان غلطی داشت چون ما باید راهی بیابیم که علم را به ثروت تبدیل کنیم.

بنابراین از کارهایی که به نظر می‌رسد دولت باید انجام داده و مردم نیز حمایت کنند نحوه تجاری‌سازی حرفه است یعنی باید از علم، ثروت به دست آورند چون ثروت، یک مسئله زیربنایی و اقتصادی جامعه بوده و بدون پشتوانه اقتصادی نمی‌توان کاری را از پیش برد پس در این قسمت گام‌های چندان مناسبی برداشته نشده و امید است که هم دولت و هم مجلس پیگیر قضیه باشند.

گفت‌وگو از نصیبه نیک‌زاد قوشچی

  
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید