خضری در نطق میان دستور: امنیت ملی با رفع نابرابری ها به دست می آید/ تذکر به رئیس جمهور در مورد آموزش زبانهای محلی و قومی طبق اصل15 قانون اساسی


 
نماینده پیرانشهر در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رئیس جمهور گفت شما در زمان انتخابات به مردم قول­ها و  وعده­هایی دادیدکه اتفاقا کاملا قانونی و خواست بخش عظیمی از ملت شریف ایران هستند ولی ظاهرا به فراموشی سپرده شده اند. یکی از وعده های شما که بسیار هم بر اجرای آن تاکید داشتیدآموزش زبانهای محلی و قومی در برنامه های آموزش و پرورش و دانشگاهها بود ولی با کمال تاسف در این زمینه هنوز انتظارات را برآورده نکرده اید.
 
 
 
 

رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در نطق میان دستور خود با این مقدمه که ما به عنوان نماینده ملت از روز اول سوگند یاد کرده­ ایم که پاسدار حریم اسلام ودستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران باشیم و در انجام وظایف خود، به اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت پایبند باشیم و آزادی مردم و تامین مصالح آنها را مدنظر داشته باشیم؛ اظهار داشت که تذکرات و مطالبات و خواست­هایی نیز که از تریبون خانه ملت مطرح می شوند در همین راستا یعنی تامین منافع کشور و در چارچوب قانون اساسی هستند.

خضری با اشاره به اقدامات دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: از زمان آغاز به کار دولت اعتدال اقدامات مناسب و ارزنده‌ای صورت گرفته است به ویژه تا این لحظه در زمینه سیاست خارجی، مناسبات بین‌المللی، تنش‌زدایی و دیپلماسی هسته‌ای ضمن پایبندی به ارزش‌های انقلاب و منافع اسلامی نیز کارهای عمده‌ای صورت گرفته است. در زمینه داخلی نیز پیشرفت‌های نسبتاً مهمی در حوزه بهداشت، درمان و رفاه اجتماعی صورت گرفته است ولی چون مشکلات عدیده‌ای در این ز مینه وجود دارد نیاز به همت مضاعف نیز احساس می‌شود.

خضری با اشاره به اینکه ما با مشکل بیکاری و عدم اشتغال مواجه هستیم. اظهار داشت که آمار بیکاران باسواد و تحصیلکرده از آمار بیکاران بی سواد بیشتر است و این آمار در استان­های مرزنشین از دیگر نقاط ایران بالاتر است. هیچ کس منکر وجود برخی مشکلات و بحران­هار در مقطع کنونی نیست اما دولت باید برنامه کارآمدتری برای رفع این مشکل طرح­ریزی کند. طبق اصل 28 قانون اساسی نیز «دولت موظف است برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید».

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که تمام آمار و ارقام و مشاهدات نشان می­دهد که خشونت علیه زنان هم در اجتماع و هم در خانواده به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی مطرح است و لازم است که ما از تمام امکانات و به ویژه ابزار رسانه برای سیاستگذاری درست و فرهنگ سازی در زمینه عدم خشونت در خانواده و اجتماع بهره بگیریم و من توصیه می­کنم که این نکته حتی در مدارس نیز مورد توجه قرار گیرد.

خضری گفت مساله دیگری که متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی­گیرد حمایت از حوزه تحقیق و پژوهش کاربردی است و ما هم اگر دنبال توسعه هستیم باید به این حوزه توجه ویژه­ای داشته باشیم.

نماینده سردشت خاطر نشان کرد که نکته دیگر مساله عدالت همه جانبه و رفع نابرابری ها در همه عرصه­ها است زیرا وحدت ملی و در نهایت امنیت ملی ما را تضمین خواهد کرد و در این راستا باید به رفع محرومیت  از مناطق محروم کشور توجه کرد و اصل 48 قانون اساسی در این زمینه باید به خوبی محقق شود.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از نطق خود توجه به کشاورزان را لازم دانست و گفت: طبق اصل 43 قانون اساسی بند 9 در رابطه با اهمیت دادن به کشاورزی به عنوان یکی از راه‌های نداشتن وابستگی کشور مطرح شده است این سوال مطرح می‌شود که چرا به صورت بی‌مورد مقابل کشاورزان مانع ایجاد می‌شود؟ من چندین مورد در ارتباط با کشاورزان و چغندرکاران سردشت و پیرانشهر تذکر جدی دادم. همچنین دولت مکلف است تمهیدات لازم را برای ایفای نقش کشاورزان در طرح‌های کشاورزی و توسعه کشور را فراهم کند.و

نماینده پیرانشهر در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رئیس جمهور گفت شما در زمان انتخابات به مردم قول­ها و  وعده­هایی دادیدکه اتفاقا کاملا قانونی و خواست بخش عظیمی از ملت شریف ایران هستند ولی ظاهرا به فراموشی سپرده شده اند. یکی از وعده های شما که بسیار هم بر اجرای آن تاکید داشتیدآموزش زبانهای محلی و قومی در برنامه های آموزش و پرورش و دانشگاهها بود ولی با کمال تاسف در این زمینه هنوز انتظارات را برآورده نکرده اید. این در حالی است که خلف وعده در این زمینه در وهله­ی اول ناقض مواد 15 و 19 قانون اساسی کشور  است که به صراحت حق برخورداری از آن را برای همه­ی شهروندان به رسمیت شناخته است و شما نیز با استناد به این مواد قانونی هم در بیانیه شماره 3 و هم در منشور حقوق شهروندی به آن اشاره کردید.  خضری اظهار داشت که تردیدی وجود ندارد که اجرای این قانون موجبات وحدت بیشتر را فراهم آورده و فرصتی گرانبها برای توسعه­ی اجتماعی و فرهنگی ایران اسلامی خواهد بود.

خضری در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که در زمینه مطبوعات و روزنامه ها پیشرفت نسبی زیادی در سطح کشور ایجاد شده است و نمی توان آن را نادیده گرفت اما در مناطق کردنشین کشور بعضا مشکلاتی در زمینه صدور مجوز انتشار روزنامه، هفته نامه و ماهنامه وجود دارد.

نماینده سردشت بخش دیگری از نطق میان دستور خود را به طرح اتصال راه‌آهن مراغه - ارومیه به پیرانشهر و مرز تمرچین اختصاص داد و افزود: مطالعات این طرح از دو سال پیش با جدیت آغاز شده است و انتظار داریم که در این زمینه اقدامات عملی نیز صورت بگیرد. همچنین بحث اهمیت دادن به موضوع گردشگری در استان و به ویژه در شهر شهید سردشت که دارای امکانات بالقوه زیادی است باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

خضری در مورد مطالبات حوزه انتخابیه خود نشان کرد: یکی از مهمترین خواسته‌های مردم سردشت و پیرانشهر تعیین وضعیت منطقه آزاد تجاری یا ویژه اقتصادی سردشت و پیرانشهر است که حق مردم شریف این دو شهرستان است و امیدواریم این مطالبه در سفر آتی رئیس جمهور تحقق یابد که بدون شک این امر به ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و رفاه و توسعه و امنیت منطقه و استان و در نهایت کشور کمک می کند.

خضری ضمن اشاره به تسریع در رسمی شدن مرز کیله سردشت به شدت نسبت به بحث اعتیاد به مواد مخدر در سردشت هشدار داد و گفت وضعیت در این منطقه کاملاً وخیم است و لازم است در سطح ملی، ‌استانی و شهرستانی با قاطعیت در رابطه با مواد مخدر برخورد کنیم و یکی از مهمترین عوامل مقابله با آن ایجاد اشتغال و مبارزه با بیکاری است.

موضوع  احراز مصدومیت جانبازان که هنوز هم به صورت یک مساله باقی مانده ، موضوع لایحه پیشنهادی بودجه برای مستمری دانش آموزان شین آبادی، تسریع در پاکسازی مناطق آلوده به مین و مواد منفجره بازمانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرها و مناطق مرزی سردشت، پیرانشهر، دهلران، مریوان، بانه ، افزایش اعتبار طرح های ملی جاده های شهری، اصلاح، بهسازی و تعریض جاده های سردشت سردشت و پیرانشهر  از دیگر مواردی بودند که خضری در نطق میان دستور خود به آنها اشاره کرد.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید