آخرین وضعیت دختران شین آباد از زبان نماینده سردشت و پیرانشهر


 

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: روند درمانی و تحصیلی دانش آموزان حادثه دیده روستای شین آباد پیرانشهر از شرایط بسیار مطلوبی برخوردار است.

 
  رسول خضری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حادثه دیدگان آتش سوزی مدرسه شین آباد، 26 دختر بودند که 14 نفر آنها بهبودی نسبی به دست آورده و با تداوم روند درمان، در سر کلاس حاضر شده و به تحصیل می پردازند.

وی گفت: از میان 12 دانش آموز دیگر که شدت آسیب دیدگی آنها بیشتر بود نیز هم اکنون 9 دانش آموز در یکی از کلاس های درس مجتمع آموزشی این روستا در شرایط بسیار مناسب و استانداردی در حال تحصیل هستند و هیچگونه مشکل درمانی و تحصیلی ندارند.

خضری افزود: یک نفر از دانش آموزان حادثه دیده شین آباد هم اکنون به دلیل ادامه درمان در تبریز و یک نفر دیگر در یکی از بخش های توابع پیرانشهر ساکن است و یک نفر دیگر از آنها نیز با هزینه آموزش و پرورش در مدرسه غیرانتفاعی مشغول به تحصیل است.

وی افزود: با مساعدت مسوولان هم اکنون مدرسه ای با شرایط کاملا استاندارد در این روستا در حال احداث است که از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و پیش بینی می شود ظرف یک ماه آینده به بهره برداری کامل برسد.

وی گفت: برای رفاه حال دانش آموزان مصدوم و به دلیل شرایط ویژه آنها و درمان ها و امکاناتی که نیاز دارند یکی از کلاس های درس آماده شده و این دانش آموزان در این کلاس درس که دارای امکانات ویژه ای چون کف اسفنجی کلاس، صندلی های استاندارد، پروژکتور و تخته هوشمند می باشد مستقر شده و برای هر دانش آموز نیز یک دستگاه لب تاپ و قلم الکترونیکی فراهم شده تا روند تحصیلی آنها بهتر تداوم داشته باشد.

خضری در زمینه روند درمانی دانش آموزان نیز گفت: بسیاری از جراحی های مورد نیاز بویژه جراحی های زیبایی در خصوص این دانش آموزان انجام شده و تا زمانی که نیاز باشد تداوم می یابد و هیچگونه نگرانی در زمینه تامین هزینه های درمانی آنها وجود ندارد.

وی در زمنیه پرداخت دیه به این دانش آموزان نیز یادآوری کرد: با موافقت دولت دیه کامل به هر کدام از قربانیان حادثه شین آباد پرداخت می شود.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس افزود: در دیدار با محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهوری موضوع پرداخت مستمری بر اساس قانون تامین اجتماعی به خانواده های قربانیان نیز مطرح شده است که این مسئله نیاز به مصوبه هیات دولت دارد که این امر نیز مراحل نهایی خود را سپری می کند.

وی اظهار کرد: پرداخت کمک هزینه به خانواده ها از سوی دولت به همه 26 خانواده حادثه دیده به اسم دخترانشان هم اکنون در دست پیگیری است.

خضری با اشاره به پیشنهاد نامگذاری 15 آذر به عنوان روز سالم سازی و استانداردسازی مدارس نیز گفت: این طرح چند بار به دولت پیشنهاد شده است که اگر در دولت مورد پذیرش قرار نگیرد طرحی با عنوان نامگذاری روز 15 آذر با عنوان روز استانداردسازی و سالم سازی مدارس به مجلس ارائه می شود.

روز چهارشنبه، 15 آذر 1391، یک کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش سوزی شد و از 37 نفر دانش آموزان آن 28 نفر دچار سوختگی شدند که از این تعداد دو دانش آموز جان خود را از دست دادند.

این حادثه زمانی روی داد که بخاری نفتی این کلاس دچار آتش سوزی شد و سرایدار مدرسه که قصد در خاموش کردن آتش داشت، در حال منتقل کردن بخاری به بیرون از کلاس بود که در این موقع بخاری منفجر شد و آتش به تمام سطح کلاس سرایت کرد.

شهرستان مرزی پیرانشهر با 125 هزار نفر جمعیت در 145 کیلومتری مرکز استان و در جوار کشور عراق واقع شده است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید