نماینده سردشت در مجلس: سردشت به عنوان منطقه صلح خاورمیانه مطرح شود


 
نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه سردشت نماد مظلومیت ملت ایران است با راه اندازی منطقه آزاد تجاری در آن می تواند به عنوان منطقه صلح خاورمیانه مطرح باشد.
 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، مدتی است که بحث راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری پیرانشهر مطرح شده و نماینده مردم این منطقه در مجلس معتقد است که اگر سردشت هم به منطقه آزاد اضافه شود ضمن ایجاد اشتغال‌زایی برای بیش از 40 هزار نفر، می‌توان نماد مظلومیت و قربانی بودن این منطقه را در جریان بمباران شیمیایی صدام به دنیا نشان داد.

با رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در حالی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که معتقد است با ایجاد منطقه آزاد گردشگری صلح خاورمیانه در این شهرستان، می‌توان از آن به لحاظ مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بین المللی و حقوق بشر استفاده کرد.

مشروح این مصاحبه در پی می‌آید.

تسنیم:با راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری پیرانشهر و سردشت چند فرصت شغلی در این مناطق ایجاد می‌شود؟

رسول خضری: با ایجاد و تاسیس منطقه آزاد تجاری تنها در خود پیرانشهر می‌توان ضمن ایجاد 35 هزار فرصت شغلی حتی سبب تحول در استان شویم و در این باره اگر سردشت را هم بدان اضافه شود برای بیش از 40 هزار نفر بیکار زمینه اشتغال‌زایی فراهم می‌شود.

بی‌شک با راه‌اندازی این مناطق شاهد رونق اقتصادی، مبادلات مرزی، ایجاد اشتغال، ایجاد صنایع، ایجاد کارخانجات، شهرک‌های مشترک مرزی و صنعتی و در کنار آن دانشگاه علمی کاربردی می‌شویم.

این مطلب مهمی است که بدانیم در بحث منابع، تا چه اندازه پایدار خواهیم شد؟ من تاکید دارم که حداقل در خوشبینانه‌ترین حالت، تا سه دهه آینده مصرفی‌ترین بازار خاورمیانه، اقلیم کردستان و خود کشور عراق است چون اگر کشوری بخواهد بازسازی شود سال‌ها طول می‌کشد برای مثال بر کشورمان جنگ هشت ساله تحمیل شد و پس از آن هم کشوری با مدیران قدرتمند بر سر کار آمده و کشور ثروتمندی هم بودیم در حالی که هنوز هم نتوانسته‌ایم تمامی آثار مخرب جنگ را از بین ببریم اما عراقی‌ها همچنان درگیر جنگ هستند.

راه اندازی منطقه آزاد تجاری در پیرانشهر و سردشت یک اولویت اساسی است

بنابراین مطمئنا تا 50 سال آینده جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در بازسازی کشور عراق نقش مهمی داشته باشد پس وقتی می‌توانیم صادرات و ارزآوری داشته باشیم آیا واقعا اولویت ویژه و استثنایی برای رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی برای استان و کشور به جزء ایجاد و تاسیس منطقه آزاد تجاری در پیرانشهر و سردشت چیز دیگری است؟

بحث مناطق آزاد تجاری در این سطح شاید بسیار هزینه‌بر باشد بنابراین ما باید گام نخست را از این منطقه آغاز کرده و آن را به کل استان تسری بدهیم چون خود آذربایجان‌غربی ظرفیت تبدیل شدن به استان آزاد تجاری و گردشگری صلح را دارد.

تسنیم: مزیت مناطق آزاد تجاری چیست؟

رسول خضری: برای مناطق آزاد تجاری روادید لازم نیست و اگر کسی از آمریکا یا اروپا به کشورمان سفر کند نیازی به گرفتن روادید ندارد بنابراین اگر کل استان منطقه آزاد تجاری شود تمامی خودروهای خارجی دنیا می‌توانند وارد آذربایجان‌غربی شده و بدون اینکه ریالی از قبال عوارض آن بپردازند در این استان تردد کنند و در این رابطه سرمایه‌گذاران نیز برای سرمایه‌گذاری به سوی این مناطق جذب می‌شوند و در نهایت اینکه بحث معافیت‌ها و مالیات و عوارض به صفر می رسد.

به نظر شما دبی چرا دبی شد؟ چون مالیات ندارد و اگر کسی به عنوان سرمایه‌گذار به آنجا رود ریالی از این بابت پرداخت نمی‌کند و متاسفانه بروکراسی اداری کشورمان به گونه‌ای است که بخش خصوصی به راحتی اجازه فعالیت ندارد.

برای مثال در سردشت 8 هزار مصدوم شیمیایی وجود دارد در حالی که 60 درصد گردشگران هیروشیما و ناکازاکایی به خاطر بازدید از این شهرها سفر می‌کنند پس این فرصت در استان و کل کشور وجود دارد که در سردشت نیز زمینه حضور گردشگران فراهم شود چون نشان مظلومیت و قربانی بودن ایرانیان در زمینه تروریسم بین‌المللی است.

سردشت نخستین شهر غیر نظامی دنیا است که قربانی جنگ افزار شیمیایی شده است اما ما چه بهره‌ای از این مسئله برده‌ایم؟ 7 تیر امسال که وزیر بهداشت و درمان به سردشت آمد، خوشبتانه دو گام شاخص برداشته شد یکی اینکه برای نخستین مرتبه آزمایش‌های ژنتیکی و فوق تخصصی بر روی 700 مصدوم شیمیایی بالای 25 درصد جانبازی انجام شد تا دریابند آیا این گازهای شیمیایی به نسل‌های آینده منتقل می‌شود یا خیر؟!

این آزمایش‌ها در کل به خارج از کشور فرستاده شد و در این باره در شهریور امسال 54 نفر تیم فوق تخصصی از دانشگاه شاهد، بیمارستان سپاه، ساسان، شهید مصطفی خمینی و خاتم الانبیاء یعنی چهار بیمارستان اصلی کشور به سردشت آمده و یک هفته تا 10 روز در آنجا مستقر شدند پس این بسیار کمک می‌کند که یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در سردشت آن هم در جوار منطقه آزاد تجاری مستقر شود.

سردشت نماد مظلومیت و صلح‌طلبی ملت ایران با فرهنگ اصیل آن است بنابراین اگر منطقه آزاد گردشگری صلح خاورمیانه به عنوان نماد صلح در این شهرستان ایجاد شود چقدر می‌تواند از آن به لحاظ مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بین المللی و حقوق بشر استفاده کرد؟!

تنها 10 دقیقه از فیلم مظلومیت مصدومان شیمیایی سردشت در دنیا نشان داده شد

امسال توسط شبکه خبر، 10 دقیقه از فیلم مظلومیت مصدومان شیمیایی سردشت تولید شد و همان را آقای ظریف در جریان مذاکرات هسته ای برده و به خانم اشتون نشان داد که این خود در روند مذاکرات بسیار تاثیر داشت بنابراین باید پس از گذشت 27 سال از خود سوال کنیم که تا چه اندازه از این مسئله استفاده کرده‌ایم.

در حال حاضر خود حلبچه که قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی شده است برای خود یک تالار، نماد و مجسمه کامل دارد در حالی که تاکنون سردشت ایران جایی نامگذاری نشده است برای اینکه اگر مجامع بین‌المللی در 7 تیر 1366 سکوت نمی‌کردند اسفند همان سال صدام جری‌تر نشده و به خود اجازه نمی‌داد که حلبچه را بمباران کند.

گروه کشورهای 1+5  به صدام جنگ افزارهای شیمیایی فروختند

با وجود اینکه سردشت نخستین شهر قربانی بمباران شیمیایی است اما دومین و سومین‌ها در سطح مجامع بین‌المللی و دادگاه لاهه بسیار بهتر از کشورمان عمل کرده اند بنابراین ما هم می‌توانیم تمامی غرامت‌ها را در سطح بین‌المللی مطالبه کنیم برای مثال 13 کشور به صدام بمب فروخته و همه کشورهای گروه 5+1 نیز در آن دخالت داشتند و جالب است که با وجود فروش بمب و جنایتکاری دولت‌های آنها، خودشان محکوم نشده اما کشورمان را به جرم نساختن بمب اتمی دچار تحریم‌های ظالمانه کرده‌اند.

بنابراین چرا باید دیپلماسی سیاسی کشورمان چنین مسائلی را مطرح نکرده و از حقوقمان دفاع نکند؟! چون جنگ هشت ساله بر کشورمان تحمیل شده و از سوی دیگر ما امپراتوری ایران را داشتیم که هر روز کوچکتر شده و به ایران فعلی تبدیل شده است بنابراین اگر کشورمان به دنبال تجاوزگری بود هم‌اکنون باید امپراتوری ایران دو برابر می‌شد.

پس این نشان از فرهنگ غنی، صلح‌طلبی و بشر دوستی و نیز فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است.

گفت‌وگو از نصیبه نیک‌زاد قوشچی

انتهای پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید