نماینده مردم سردشت در مجلس: وزارت خارجه حقوق مصدومان شیمیایی سردشت را در مجامع بین المللی مطالبه کند


 

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: چندین مرتبه طرح دعوی از سوی ایران در دادگاه بین المللی لاهه برای پیگیری حقوق مصدومان شیمیایی سردشت انجام شده اما متاسفانه وزارت امور خارجه پیگیری‌های لازم را نداشته است.

 
 
 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، نیروی هوایی صدام در 7 تیر1366 با همراهی 13 کشور دیگر جنایت عظیمی در جهان مرتکب شده تا جایی که با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پر ازدحام شهر سردشت را مورد حمله خود قرار داد.

در این فاجعه بزرگ انسانی که اثرات آن تا سالیان طولانی در محیط‌زیست باقی می‌ماند، 110 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر کشته و 8000 تن دیگر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و مسموم شدند.

از 27 سال گذشته تاکنون جانبازان شیمیایی سردشت با مشکلات عدیده جسمی، روحی و دارویی رو به رو بوده تا جایی که نبود درمانگاه ویژه برای این مصدومان و داروخانه برای تهیه داروهای مورد نیاز بر مشکلات آنها افزوده کرده است.

با رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم پیرانشهر و سردشت به بهانه برگزاری همایش بین‌المللی مصدومان شیمیایی سردشت گفت‌وگویی انجام شده که حاصل آن در پی می‌آید. 

تسنیم: همایش بین‌المللی مصدومان شیمیایی سردشت چه زمانی برگزار شده و هدف از برگزاری آن چیست؟

رسول خضری: 18 آذر ماه با مسئولیت نهاد ریاست جمهوری، یک همایش بین‌المللی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار شده و در آن در مورد دغدغه اصلی مصدومان شیمیایی کشور و به ویژه سردشت صحبت می‌شود چون 27 سال است که این جانبازان با مشکلات تنفسی، چشمی و پوستی و اعصاب دست و پنجه نرم کرده و در واقع هر چهار عضو اصلی آنها دچار مشکل است.

گازی که در حمله شیمیایی سردشت مورد استفاده قرار گرفته است گاز شیمیایی مختلط بوده که بین 50 تا 100 سال و متوسط تا 70 سال در محیط‌زیست باقی می‌ماند که متاسفانه قدرت بیماری‌زایی و عوارض را دارد و برای همین روز به روز بر جراحت جانبازان شیمیایی افزوده شده و بدن آنها نحیف‌تر می‌شود.

ما در این همایش بین‌المللی در دو محور، مسائل خود را مطرح می‌کنیم که یکی مطالبات بحث درمان و مرکز تخصصی کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت است و انشاءالله شعبه‌ای از بیمارستان ساسان را که قول آن را وزیر بهداشت در تیر ماه امسال دادند در سردشت افتتاح می‌شود و حتی مذاکراتی که با بنیاد شهید و مسئولان بیمارستان ساسان داشتیم آنها پذیرفتند که یک شعبه را آنجا افتتاح کنند.

تسنیم: پیش‌بینی می‌کنید این بیمارستان چه زمانی راه‌اندازی شود؟

رسول خضری: ما پیش از تیر امسال، پیشنهاد راه‌اندازی این بیمارستان را مطرح کردیم و انشاءالله مسئولان امر سازوکار مربوط به آن را فراهم کنند تا سریعتر این قضیه مهم اتفاف افتد و در این رابطه بحث توسعه و فعال‌سازی در حد مطلوب درمانگاه فعلی مصدومان شیمیایی سردشت باید در دستور کار قرار گیرد چون متاسفانه از چند سال اخیر حالت نیمه تعطیل داشته است اما خوشبختانه بتدریج در حال سامان بوده و حتی داروخانه آن آغاز به کار کرده است.

در طول شهریور امسال مهمانان پزشک ماهری به سردشت عزیمت کردند تا جایی که 54 نفر از پزشکان متخصص و غیرمتخصص  بیمارستان‌هان تهران آمدند و آزمایشات ژنتیک را بر روی 700 جانباز انجام دادند تا مشخص شود چه تاثیرات منفی ژنی در طول 27 ساله بر روی آنها داشته است.

از سوی دیگر بحث احراز جانبازی آنها بسیار مهم و در اولویت است چون متاسفانه کمیسیون‌های پزشکی، کمیسیون‌هایی تصویبی هستند در حالی که باید تشخصی باشند تا با فراق بال و تخصص بیشتر آزمایش های دقیقی را بر روی عزیزانی که درخواست بحث جانبازی دارند انجام دهند تا حقی از کسی زایل نشود.

و نکته‌ای که بیان آن بسیار حائز اهمیت است اینکه، از 8 هزار مصدوم شیمیایی که از همان ابتدا تخمین زده شد، تنها جانبازی 1400 نفر از آنها که زیر 25 درصد هستند احراز شده و متاسفانه از حقوق و مزایای رفاهی نیز برخوردار نیستند.

مشکل جانباز شیمیایی هر درصدی هم باشد فرد را از لحاظ امرار معاش و زندگی دچار مشکل می‌کند بنابراین ما انتظار داریم بحث درصد جانبازی برای اخذ حقوق و مزایا لحاظ نشود تا هر فردی با هر درصد جانبازی از امتیازات کامل بنیاد شهید اعم از امتیازات حقوقی، رفاهی و پاداشی استفاده کند.

از سوی دیگر یک بحث بسیار مهم دیگر بحث دادگاه بین‌المللی لاهه است چون چندین مرتبه طرح دعوی از سوی ایران شده است اما چون وزارت امور خارجه پیگیری‌های لازم را نداشته نتوانسته‌ایم به نتایج مطلوبی در این زمینه دست یابیم.

بی‌شک بحث طرح دعاوی در دادگاه‌های بین المللی و حقوقی و بحث طرح حقوقی این قضیه و ضرر و زیان جانی و مالی، فرهنگی، معنوی و اقتصادی که در منطقه داشته و حتی 13 کشوری که بمب در اختیار صدام گذاشتند، بحث دادگاهی شدن آنها و پرداخت غرامت و دیه از سوی آنها، برای هم‌میهمنان بسیار حائز اهمیت است پس اینها محور بحث‌هایی که در این همایش بین المللی دنبال می‌شود.

تسنیم: در حال حاضر هزینه‌های دارویی مصدومان شیمیایی سردشت چقدر است آیا مشکلی از لحاظ تامین دارو وجود دارد؟

رسول خضری: پس از راه‌اندازی داروخانه بازدیدی از آن به عمل آمد اما باید بپذیریم که فعلا تا سطح مطلوب فاصله دارد بنابراین ما انتظار داریم که از داروخانه حمایت بیشتری شده و داروهای کاملتری عرضه شود، هر چند داروهایی که در این داروخانه وجود دارد تا حدی مشکلات عزیزان را کاهش داده اما کافی نیست و در این باره با اجرای طرح تحول سلامت امید است که سهم پرداختی از جیب مردم کاهش ‌یابد.

ما انتظار داریم هزینه درمان جانبازان توسط دولت به شکل صد درصدی پرداخت شود چون حق یک جانباز شیمیایی که جانفشانی‌ها و ایثار بسیاری در دوران هشت سال دفاع مقدس از خود نشان داد تا هم اکنون مرزهای آذربایجان غربی از تهران امن‌تر باشد نیست که هزینه‌های درمانی بر عهده خودش باشد.

تسنیم: آیا داروهای مورد استفاده جانبازان شیمیایی سردشت ساخت داخل است یا از خارج از کشور وارد می‌شود؟

رسول خضری: داروهای مورد نیاز مصدومان شیمیایی هم از داخل و هم خارج از کشور تامین می‌شوند مثلا بیشترین گازی که آنها استفاده می‌کنند هندی، انگلیسی یا ایرانی بوده و بهتر است که با توجه به هزینه سنگین دارویی یعنی 100 هزار تومان، داروهای با کیفیت بسیار بالا و قیمت تمام شده صد در صد از سوی دولت تهیه شده و در اختیار جانبازان قرار گیرد تا به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی بیمار به جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد.

بنابراین امید است که تمام داروها و خدمات پزشکی، تشخیصی و پاراکلینیکی مصدومان شیمیایی سردشت رایگان اعلام شود.

تسنیم: در برخی جاها عنوان شده بود که دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ماهانه مبلغ یک میلیارد تومان برای درمان مصدومان شیمیایی سردشت در نظر می‌گیرد اما از قرار تاکنون هیچ اقدامی در این باره نشده است؟

رسول خضری: همه ساله چه از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران و چه از سوی وزارت بهداشت و درمان باید حداقل یک میلیارد تومان برای مصدومان شیمیایی سردشت کمک شود چون اقلام دارویی و ملزومات پزشکی و بحث هزینه‌های درمانی آنها مطرح است و ما انتظار داریم مدیریت منابع مالی از سوی دستگاه‌های مجری و متولی به خوبی انجام گیرد.

گفت‌وگو از نصیبه نیک‌زاد قوشچی

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید