نماینده سردشت تشریح کرد : آخرین وضعیت پزشکی و درمانی مصدومان شیمیایی سردشت


 
 رسول خضری گفت: وزارت بهداشت در زمینه احداث مرکز تحقیقات و پژوهش بر روی مصدومین شمیایی سردشت گام های مهم و موثری برداشته است.
 
 
 رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت با اشاره به اخرین اقدامات در خصوص رفع مشکلات و نواقصات  مصدومین شیمیایی سردشت اظهار داشت:  مهر امسال تیمی 54 نفره از پرسنل متخصص و فوث تخصص  دانشگاه علوم پزشکی شاهد و خاتم الانبیاء در سردشت مستقر شدند و در مدت اقامت یک هفته ای خود در سردشت به معاینات پزشکی از مصدومین شیمیایی سردشت پرداختند.

 

خضری با بیان اینکه از بین 700 نفر مصدوم شیمیایی که مصدومیتشان بالای 25 درصد بود، هشت نمونه خونی برای ازمایش های دی ان ای و ژنتیکی گرفته شده تصریح کرد: آزمایش های مذکور برای مشخص شدن اندازه و تاتیر آثار مصدومیت بر ژن های مصدومین شیمیایی و میزان و امکان ابتلا و انتقال ان به نسل های بعدی صورت گرفت.

 

عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به پیگیری های چند ساله  در زمینه رفع مشکلات مصدومین شیمیایی سردشت بیان داشت: در اخرین سفر وزارت بهداشت به سردشت در خواست  ایجاد موسسه ای تحقیقاتی و پژوهشی مختص به مصدومین شیمیایی داده شد که مصدومین شمیایی را مورد معالجه قرار دهد.

 

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت با ایجاد مرکز تحقیقات و پژوهشی برای رفع مشکلات مصدومین شمیایی درسردشت موافقت کردند افزود: در حال حاضر طرح های مقدماتی احداث این مرکز انجام شده و حتی در این راستا قرا شده بود شعبه ای از بیمارستان ساسان در منطقه ایجاد شود که طرح های مقدماتی ان هم در حال پیشروی است.

 

نماینده مردم سردشت در ادامه با بیان اینکه بسیاری از نمونه های خونی گرفته شده از مصدومین شمیایی سردشت به دلیل نبود امکانات به سایر کشورهای  پیشرفته برای انجام ازمایش ها فرستاده می شود ادامه داد: نتایج بررسی های بین دو و یا سه ماه به طول می انجامد که امیدواریم تازه ترین گزارشات در این رابطه را به زودی دریافت کنیم.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه بعد از بمباران شیمیایی سردشت و پس از 27 سال برای اولین بار است که اقداماتی در حد و اندازه ایجاد پژوهشگاه و تحقیقات بر روی مصدومیت مصدومین شمیایی داریم خاطر نشان کرد: امیدواریم گزارشات وزارت بهداشت در خصوص تحقیقات بر روی مصدومین شیمیایی تا اذرماه تنظیم شود تا ما بتوانیم با توجه به برگزاری اجلاس سازمان" او پی سی دبلیو" در هلند گزارشی به کمیته منع گسترش صلاح های شیمایی و میکروبی در خصوص سانحه شیمیایی سردشت ارائه دهیم.

 

خضری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایا موردی در بین مصدومین شمیایی وجود دارد که بر اثر تاثیرات شمیایی و انتقال ان بر ژن فرد این ژن به نسل های بعدی منتقل شده باشد گفت: قطعا موارد مشاهده شده تا زمانی که علمی بررسی نشده  نمی توانیم بر روی انها نظر کارشناسی دقیقی داشته باشیم ولی خب موردی در گذشته وجود داشته که حکایت از مادری باردار دارد که  جنینی ناقص الخلقه به دنیا می آورد و با تحقیقات بر روی این مادر مشخص می شود که وی زمان حادثه شمیایی بمباران سردشت در رحم مادر خود بوده است که از تاثیرات گرفته شده از بمباران شمیایی هم اکنون این تاثیرات را به جنین خود انتقال داده است.پزشکی و

 

وی افزود: شناسایی فرد مذکور خود انگیزه ای شد تا تحقیقات بر روی مصدومین شمییایی رابا ایجاد مرکز تحقیقات و پژوهش مصدومین شمیایی سردشت پیگیری کنیم .

 

نماینده مردم سردشت با بیان اینکه ایجاد مرکز تحقیقات و پژوهش بر روی مصدومین حادثه شیمیایی سردشت در دولت قبل مورد موافقت قرار نگرفت افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم و موافقت دکتر هاشمی در زمینه احداث مرکز تحقیقات و پژوهش بر روی مصدومین شیمیایی سردشت گام های مهم و موثری برداشته شد که بنده از همین رسانه و تریبون از طرف مردم سردشت از ایشان قدردانی می کنم.

انتهای پیام/

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید