معاون اول رئیس جمهور در مرز تمرچین پیرانشهر: حجم مبادلاتی با کشور عراق هیچ محدودیتی ندارد/ تمرچین یکی از منظم ترین مرزهای کشور است


 
"دکتر جهانگیری" معاون اول رئیس جمهور صبح امروز پس از حضور در استان و سفر به شهرستان تکاب به همراه  وزیران صنعت، معدن و تجارت، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل گمرکات کشور، استاندار آذربایجانغربی، فرماندار پیرانشهر و جمعی دیگر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی به شهرستان پیرانشهر سفر کردند و با حضور در مرز تمرچین این شهرستان از فعالیتهای اقتصادی و تجاری و مسافری مرز تمرچین پیرانشهر بازدید میدانی بعمل آروند.
 
 
 پیرانشهر- "اسحاق جهانگیری" به همراه وزیران صنعت، معدن و تجارت، در سفر یک روزه خود به استان آذربایجان غربی ظهر امروز شنبه 24 آبان ماه وارد شهرستان پیرانشهر و مرز تمرچین شد.
 "جهانگیری" در جمع خبرنگاران در مرز تمرچین پیرانشهر، هدف از این سفر را برنامه ریزی برای توسعه مرزهای کشوری از نظر اقتصادی و تجاری عنوان کرد و گفت: استان آذربایجانغربی از نظر تجاری و اقتصادی جزء مهمرین استانهای کشور بشمار می آید و هم مرز بودن با کشورهای عراق، ترکیه، نخجوان و ارمنستان باعث شده است که این استان در موقعیت ویژه و استراتژیکی قرار بگیرد و بخش عمده ای از تجارت مرزی کشورما از کانالهای مرزی این استان انجام بگیرد.
وی افزود: کشور عراق از جهات مختلفی برای ایران دارای اهمیت است، کشوری است که هم  اقلیم کردستان و هم حکومت مرکزی دارای روابط حسنه با جمهوری اسلامی هستند که این تعامل دوطرفه باعث شده است مرز تمرچین پیرانشهر از نظر فعالیت و توسعه اقتصادی کشور تاثیر بسزایی در شکوفایی رونق اقتصادی کشور ایفا کند.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کردند، با توجه به توافقات صورت گرفته بین مسئولان دو کشور عراق و ایران تاکید شده است که در مبادلات بین مرزی هیچ گونه محدودیتی تعیین نشود و با توجه به ظرفیتهای موجود دو کشور اقدام به مبادلات مرزی نمایند.  
جهانگیری با اشاره به ناآرامی های موجود در منطقه گفت: خوشبختانه علی رغم وجود ناآرامی در بیشتر کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، سوریه، افغانستان و.... کشور ایران همواره بعنوان کانون آرامش و امنیت در منطقه در طول سالهای اخیر مطرح بوده است که این امر فرصت مناسبی برای توسعه خود ایران و هم برای همسایگان کشورمان بشمار آید که باید این فرصت را غنیمت شمرده و درراستای رشد و توسعه اقتصادی از هیچ کوششی دریغ نورزیم.
ایشان در خصوص وضعیت صادرات و واردات در مرز تمرچین پیرانشهر تصریح کرد: بعضی از گزارشات رسیده در اویل فعالیت دولت تدبیر و امید حاکی از این بود که بعضی از روزها کامیونداران مجبور بودند که 70 روز در نوبت ورود و یا خروج از کشور باشند که خوشبختانه پس از بررسی های بعمل آمده و رفع نواقصات موجود پس از یکسال یکی از منظم ترین مرزها را در مرز تمرچین پیرانشهر شاهد هستیم که روز به روز به تعداد کامیونهای صادراتی و وارداتی افزوده شده است تا جائیکه روزانه تردد کامیون به حدود 800 دستگاه ارتقاء پیدا کرده است و همچنین در بخش مسافری نیز  با توجه به آمار تردد 1 میلیون و 200 هزار نفر در سال گذشته نقش بسزایی در جابجایی مسافر داشته است.
"اسحاق جهانگیری" در ادامه سخنان خود افزودند، یکی از سیاستهای دولت تدبیر و امید در خروج از رکود اقتصادی، توسعه صادرات غیر نفتی است که در این راستا باید مرزهای کشور نسبت به ارائه خدمات و سرویس دهی بهتر به صادرکنندگان اقدام کنند و همچنین بازارچه های مرزی و گمرکات کشور در همه مناطق مرزی فعالیتهای خود را بصورت شبانه روزی انجام دهند تا صادرکنندگان کالا در انجام صادارت خود کمترین هزینه را بپردازند.
لازم به ذکر است که "دکتر جهانگیری" معاون اول رئیس جمهور صبح امروز پس از حضور در استان و سفر به شهرستان تکاب به همراه  وزیران صنعت، معدن و تجارت، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل گمرکات کشور، استاندار آذربایجانغربی، فرماندار پیرانشهر و جمعی دیگر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی به شهرستان پیرانشهر سفر کردند و با حضور در مرز تمرچین این شهرستان از فعالیتهای اقتصادی و تجاری و مسافری مرز تمرچین پیرانشهر بازدید میدانی بعمل آروند.         
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید