نشست دکتر خضری با اعضای شورای اسلامی پیرانشهر، گردکشانه و لاجان


 
دکتر خضری در نشست هم اندیشی با اعضای شورای شهر پیرانشهر، گردکشانه ، بخش لاجان و بخش مرکزی مشکلات موجود در این منطقه را مورد بررسی قرار داد.
 
 
 مشکلات موجود در سطح شهرستان پیرانشهر و شهر گردکشانه و بخشهای لاجان و مرکزی این شهرستان باعث شد تا نماینده مردم این منطقه به دعوت اعضای شورای اسلامی شهرستان پاسخ دهد و در یک نشست صمیمی به مشکلات موجود و ارائه راهکار و پیشنهاد بپردازند.
در ابتدای این جلسه که راس ساعت 11 صبح روز پنجشبنه 24 مهرماه سالجاری با حضور دکتر خضری، اعضای شورای اسلامی شهرستان پیرانشهر، اعضای شورای اسلامی شهر گردکشانه و بخشهای  لاجان و مرکزی پیرانشهر در محل سالن اجتماعات شهرداری شهر پیرانشهر برگزار شد، "سید انور حسینی" رئیس شورای اسلامی شهرستان پیرانشهر ضمن تقدیر از حضور دکتر خضری در جمع اعضای شورای این منطقه با ارائه گزارشی در خصوص مشکلات موجود در منطقه گفت: تعامل بین نماینده مجلس و شوراهای اسلامی میتواند نقش موثری در کاهش مشکلات مردم و رفع نیازهای آنان باشد.
مدیریت یکپارچه شهری، می تواند نقش مهمی در توسعه عمران و آبادانی شهرها ایفا کند.
وی در ادامه به تاثیر مثبت مدیریت یکپارچه شهری اشاره کرد و گفت: بدون شک مدیریت یکپارچه و بصورت متمرکز شهری می تواند در ارائه خدمات بهتر در راستای توسعه عمران و آبادانی شهری نقش مثبت و مهمی داشته باشد بنابراین انظار داریم که مجلس همگام و همسو با دولت نسبت به بررسی و تائید این موضوع اقدام نمایند تا ادارت حوزه خدمات دهی در شهرها در ارائه خدمات خود همسو با شهرداریها و در یک محدوده زمانی مشخص و معین اقدام نمایند.
رئیس شورای اسلامی شهرستان پیرانشهر در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت نامطلوب آب شرب بهداشتی شهری و روستایی منطقه اظهار داشت: متاسفانه علی رغم کمبود آب شرب در منطقه و ایجاد مشکلاتی برای ساکنان مناطق شهری و روستایی در بسیاری از مناطق غیر بهداشتی بودن آب نیز باعث ایجاد مشکلات درمانی برای ساکنان شده است که امیدواریم با نظارت بیشتر مسئولان و پیگیریهای لازم مشکلات موجود برطرف شوند.
تقویت منابع شهری گردکشانه باعث جلوگیری مهاجرت از این شهر می شود .
"حسینی" در ادامه سخنان خود با ابراز نگرانی از مهاجرت مردم از شهر گردکشانه به شهرهای همجوار گفت: اختصاص بودجه ای ویژه برای شهرهای پیرانشهر و بویژه شهر گردکشانه می تواند باعث افزایش جمعیت و تقویت زیرساختهای تجاری در این شهر شود چرا که موقعیت شهر گردکشانه در محور پیرانشهر و نقده به مهاباد می تواند بعنوان شاهرگ اتصال این سه شهر جنوب استان بحساب بیاید ولی اگر برعکس عمل شود مهاجرت مردم از این شهر می تواند آینده توسعه این شهر نوپا و طولی را به خطر بیندازد.
پیرانشهر، بهشت گمشده ایران است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان پیرانشهر در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: وجود چندین منطقه بکر و طبیعی و تاریخی در شهرستان پیرانشهر این منطقه را به بهشت گمشده ای در کشور تبدیل کرده است که لازم است توجه ویژه ای برای محافظت و توسعه مناطق گردشگری این شهرستان از جمله سنگهای افسانه ای خرنج، آبشار دیدنی دره خرپاپ، تپه ی گردشگری پیرانشهر ، جنگلهای پردانان و چندین مورد دیگر  در نظر گرفته شود.
بیکاری جوانان، آلوده کردن محیط زیست و از بین بردن منابع طبیعی میراث سرمایه گذاری غیر بومی در تمرچین پیرانشهر
 "سید انور حسینی" در ادامه به مشکل بیکاری جوانان در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: وجود مرز تمرچین و موقعیت ویژه اقتصادی این شهرستان دلگرمی هایی را برای رفع معضل بیکاری در اذهان عمومی ایجاد کرده بود ولی در عمل متاسفانه چنین نشد و با نادیده گرفتن سالها ایثارگری مردمان این منطقه شرکتهای غیر بومی، مدیریت سرمایه گذاری در شهرستان را بر عهده گرفتند و تحت عنوان " آغری بار ، محور طلایی ، تیرپارک و....... با بکار گیری نیروهای غیربومی اقدام به تجارت میکنند و در این میان بیکاری جوانان،  آلوده کردن محیط زیست و از بین بردن منابع طبیعی تنها میراث آنان برای شهرستان است.
توجه به نیروهای بومی باید در اولویت تغییر مدیران در دولت جدید باشد.
ایشان همچنین با اشاره به وجود نیروهای متخصص بومی در سطح شهرستان خواستار توجه جدی تر مسئولان در انتخاب مدیران جدید در سطح مدیریت شهرستان شد و اظهار داشت، بدون شک جذب نیروهای متخصص و بومی در سطح مدیریت شهرستان نشانه ارزش نهادن به تخصص نیروهای ارزشی و متخصص این منطقه خواهد بود که میتواند دارای بازدهی چشمگیری در عرصه مدیریت باشد.
بخشی از درآمد مرز تمرچین باید به شهرستان اختصاص داده شود.
«انور حسینی» همچنین خواستار اختصاص قسمتی از درآمد مرز تمرچین پیرانشهر جهت ارائه خدمات عمرانی و آبادانی به منطقه شد و یادآور شد مردم منطقه مرزی پیرانشهر در طول دوران عمر این نظام همواره در خط مقدم حفاظت از ارزشهای این نظام بوده و هستند بنابراین انتظار زیادی نیست که بخشی از درآمد این مرز را جهت توسعه عمران و آبادانی به این منطقه اختصاص دهیم.
دعوت از وزراء کشور و آموزش و پرورش جهت بازدید میدانی از شهرستان پیرانشهر
رئیس شورای اسلامی شهرستان پیرانشهر در ادامه سخنان خود با اشار به مشکلات منطقه در دو حوزه آموزش و سیاست خواستار حضور وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش در شهرستان پیرانشهر شد تا از نزدیک شاهد کمبود فضای آموزشی و وضعیت نابسامان مدارس و همچنین بررسی این شهرستان جهت تبدیل به منطقه آزاد تجاری و تغییر نگرش مسئولان سیاسی کشور به این منطقه باشیم که در دوران جنگ تحمیلی خط مقدم رزمندگان اسلام بوده است.
رئیس شورای اسلامی شهر پیرانشهر:
تقویت برنامه های صدا و سیمای استان مانعی برای هجوم تهاجمات فرهنگی است.
"سلیم نادری"رئیس شورای اسلامی پیرانشهر در ادامه این نشست ضمن ابراز نگرانی از همجوم هجمه های فرهنگی غرب در بین جوانان و نوجوانان گفت: بدون شک دنیای مجازی کنونی مرزها را در هم شکسته و بعنوان ابزاری برای ترویج فرهنگ نامرغوب کشورهای غربی و استکبار جهانی فعالیت میکند بنابراین لازم است که ما با تقویت برنامه های فرهنگی، اسلامی، بومی و محلی ایرانی و اسلامی جوانان و نوجوانان خود را در مقابل این تهدیدات بیمه کنیم و حمله تهاجمات فرهنگی دشمنان اسلام را خنثی کنیم.
وی در ادامه خواستار پیگیری جدی نماینده شهرستان و مسئولان مربوطه در خصوص بلاتکلیف بودن چندین نفر که بر اثر انفجار تسلیحات و مین های باقیمانده از دوران جنگ تحمیلی در مناطق مرزی پیرانشهر شد.
رئیس شورای اسلامی شهر گردکشانه:
نامطلوب بودن فضای آموزشی در شهر گردکشانه و بخش لاجان
"یوسف باستانی" رئیس شورای اسلامی شهر گردکشانه نیز طی سخنانی گفت: متاسانه علی رغم چندین بار نامه نگاری با مسئولان و نماینده مجلس، وضعیت فضاهای اموزشی در سطح شهر گردکشانه و بخش لاجان اصلاً مطلوب نبوده و در بسیاری از موارد دانش آموزان مجبور به تحصیل در مدارسی هستند که دارای حکم تخریب می باشند.
وی با انتقاد از مدیریت آموزش و پرورش شهرستان، ادامه داد، جذب نیروهای غیر بومی و موافقت با انتقال آنها پس از کسب تجربه به شهرستانهای دیگر یکی از مشکلاتی است که سالهای زیادی ست شهرستان پیرانشهر و بویژه بخش لاجان و شهر گردکشانه با آن روبرو می باشد که این اقدام در عمل افت تحصیلی دانش آموزان را باعث شده است.
باستانی در ادامه با توجه به کمبود منابع و درآمد پایداردر شهر گردکشانه خواستار توجه بیشتر مسئولان به این شهر نوپا شد.
دکتر رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی: 
مهمترین وظیفه شورا و نماینده نظارت بر عملکرد مسئولان است
در ادامه این جلسه دکتر خضری، با توجه به مشکلات و سوالات مطرح شده از سوی اعضای حاضر، توضیح داد: درابتدای بررسی مشکلات و مسایل مطرح شده باید یادآوری کنیم که شورا و نماینده هر دو از یک جنس و در یک سنگر خدمت می کنند و در همین راستا مهمترین وظیفه شورا و نماینده، نظارت بر عملکرد مسئولان است نه امر و نهی در کار اجرایی آنان، پس باید با رعایت اصول و وظایف تعریف شده و در چهارچوب قوانین موجود در مقابل انتظارات مردم و مخاطبین خود پاسخ گو باشیم.
ایشان هدف اصلی از برگزاری این جلسات را آسیب شناسی مشکلات و ارائه راهکارهای منطقی و درست در منطقه دانست و اظهار داشت: چنین نشستهایی فرصت مناسبی برای آسیب شناسی مشکلات و معضلات موجود را فراهم می سازد تا با بازخواست مسئولان مربوطه در نهادهای اجرایی شهرستان، استان و حتی کشور نسبت به رفع مشکلات و ارائه راهکار های مناسب اقدام لازم بعمل آید و شورا و نماینده بعنوان یک پل ارتباطی میان مردم و مسئولان نقش خود را به خوبی ایفا نمایند.
دو حوزه سلامت و آموزش زیربنای توسعه هر کشوری بشمار می روند.
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت با تاکید بر تقویت زیرساختهای دو حوزه سلامت و آموزش در کشور اظهار داشت: بدون شک توجه به دو حوزه سلامت و آموزش می تواند نقش برجسته ای را در تربیت نیروهای سالم و عالم و در نتیجه رشد و ترقی یک کشور ایفا نماید چرا که اگر این دو حوزه به درستی حمایت شوند تمامی دستگاه های دیگر خود به خود در مسیر توسعه قرار خواهند گرفت.
خواسته های  اصلی من در دیدار با رئیس جمهور
ایجاد منطقه آزاد تجاری پیرانشهر/ پیگیری مطالبات دانش آموزان شین آباد
خضری، با مهم ارزیابی کردن موقعیت شهرستان پیرانشهر از جهات مختلف یادآور شد، در آخرین دیداری که با شخص ریاست جمهوری در تهران داشتم دو موضوع منطقه آزاد تجاری و پیگیری مطالبات بحق دانش اموزان شین آباد را بعنوان دو خواسته مهم مردم مطرح کردم و خواستار رسیدگی جدی از طرف ریاست محترم جمهوری شدم.
وی ابراز اطمینان کرد در سفر آتی رئیس جمهو به شهرستان پیرانشهر بدون شک اعلام منطقه آزاد تجاری پیرانشهر از طرف رئیس جمهور یکی از خواسته های اصلی مردم این منطقه خواهد بود که امیدوارم رئیس جمهور به این خواسته مردم جواب مثبت دهند.
 وی همچنین وضعیت بیمه و درمان دانش آموزان شین آباد را نیز از اولویتهای کاری خود در آینده دانست و تاکید کرد: رسیدگی به پرونده دانش آموزان حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد تا لحظه نهایی ادامه خواهد داشت و انشالله با برنامه ریزی هایی که انجام شده است تمام حق و حقوق قانونی آنها پرداخت خواهد شد.  
پیرانشهر، شهری با پتانسیل بالای اقتصادی و توریستی
خضری با اشاره به موقعیت شهرستان پیرانشهر از نظر اقتصادی گفت: شهرستان مرزی پیرانشهر بدلیل برخورداری از نعمت مرز رسمی همواره بعنوان دروازه تجاری ایران نقش مهی در رشد، توسعه و رونق تجاری ایران در سالهای اخیر داشته است که همین امر علاوه بر وجود تفرجگاه های بکر و طبیعی باعث رونق صنعت تجاری، توریسم و گردشگری در این شهرستان نیز شده است.
بشدت مخالف طرح لایحه انتخاب شهرداران توسط مردم هستم
دکتر رسول خضری، در پاسخ سوال "خالد نجمی" مسئول کمیسیون عمران شهری پیرانشهر در خصوص نظر ایشان در مورد لایحه پیشنهادی به مجلس با موضوع نحوه انتخاب شهردارن توسط مردم و کاهش قدرت شورای های شهر گفت: بنده از ابتدای طرح این موضوع بشدت با اصول آن مخالف بوده و هستم ولی این بحث ابتدا توسط تعدادی نماینده از جمله نماینده بوکان مطرح و سپس بعنوان یک طرح دو فوریتی مورد بحث قرار گرفت اما بنا به ضرورت تعیین تکلیف آن، طرح بعنوان یک فوریتی در آمده که اصول طرح با رای اکثریت نمایندگان مجلس تصویب شد ولی کلیت آن هنوز رای گذاری نشده است.
فاز اول اتوبان پیرانشهر به نقده آبان ماه سالجاری به بهره برداری خواهد رسید/ درخواست 15 میلیارد تومان برای ادامه ساخت بیمارستان جدید پیرانشهر در سال 94 
«دکتر خضری» در خصوص وضعیت جاده فرسوده پیرانشهر به نقده و همچنین بیمارستان جدید پیرانشهر گفت: با توجه به حجم بالای ترافیکی و موقعیت مرزی شهرستانهای پیرانشهر و سردشت متاسفانه جاده منتهی به این شهرستانها اصلاً از استانداردهای کافی برخوردار نبوده بلکه ضروری بود تا سالها قبل نسبت به دوبانده شدن این محور اقدام می شد.
وی ادامه داد: با پیگیرهای لازم و پس از گذشت 10 سال توانستیم که بودجه اختصاصی برای تعریض، بهسازی و دو بانده کردن مسیر تمرچین به پیرانشهر و پیرانشهر به نقده را در ردیف طرح های ملی کشور تعریف کنیم که خوشبختانه فاز اول اتوبان پیرانشهر به نقده از مسیر پیرانشهر بطول 7 کیلومتر شروع شده است که انشاءلله تا اخر آبان ماه سالجاری به بهره برداری خواهد رسید و حدود 30 کیلومتر دیگر از این اتوبان نیز طی دیداری که با مدیر کل راه و شهرسازی استان برگزار شد به پیمانکار بومی واگذار شده است که انشاءلله در اسرع وقت و پس از اتمام فاز اول، در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.
 درخصوص بیمارستان جدید پیرانشهر هم با توجه مشکلات موجود در زمینه سازش با مالک زمین در سال 91 متاسفانه این اقدام عملیاتی شدن این پروژه مهم وحیاتی را به تاخیر انداخت اما با پیگیری های لازم موفق شدیم بالاخره در زمینی با مساحت ی هکتار واقع در کمربندی پیرانشهر عملیات ساخت بیمارستان جدید را شروع کنیم که اکنون از رشد فیزیکی خوبی بهره مند است و با تزریق مالی 2 میلیارد تومان در سال جاری و درخواست تخصیص 15 میلیارد هم برای سال آینده انشاءلله عملیات ساخت این بیمارستان بدون وقفه و با سرعت،  تا اتمام نهایی و بهره برداری از آن ادامه خواهد داشت.
در نهایت این جلسه «دکتر خضری» در خصوص سدهای درحال ساخت از جمله سد گرده بن، سد سیلوه، سد سوغانلو، سد سردشت و سد جلدیان در حوزه های پیرانشهر و سردشت نیز مطالبی ارائه داد و ابراز امیدواری کرد که با آبگیری این سدها بویژه سدهای سیلوه و سردشت در سال 94 شاهد تحول عظیمی در حوزه کشاورزی در منطقه و در زمینه رسیدن به خودکفایی محصولات کشاورزی در کشور باشیم.
اعضای حاضر در این نشست نیز در خاتمه خواستار تشکیل جلسات مکرر جهت پیگیری مشکلات و موضوعات مطرح شده در این جلسات در طول هر 3 یا 6 ماه با نماینده شدند که این موضوع با استقبال نماینده مواجه شد.
تهییه گزارش: عثمان حسن زاده / مهر

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید