مراسم روزجهانی عصای سفید در شهرستان پیرانشهر گرامی داشته شد.


 
همزمان با فرارسیدن روز جهانی عصای سفید، در شهرستان پیرانشهر مراسمی با حضور دکتر خضری، نماینده مردم شهرستان در مجلس نهم، مسئولان شهرستانی و جمعی از افراد نابینا و روشندل صبح روز پنجشنبه 24 مهرماه سالجاری در محل سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیرانشهر برگزار شد.
 
 
 
"دکتر رسول خضری" نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم در ابتدای این مراسم ضمن گرامیداشت این روز گفت: بدون شک مهمترین نیاز یک فرد معلول نابینا درک اطرافیان از موقعیت وی و برخورد مناسب آنان با وی می باشد و در راستای تحقق این هدف هر اقدامی که لازم باشد انجام خواهد شد.
ایشان ادامه دادند؛ باید تمهیداتی اتخاذ شود تا قشر روشندل ما در جامعه با آسایش و آرامش کامل به زندگی خود ادامه داده و با حمایتهای لازم از این قشر شرایط مناسبی را برای داشتن یک زندگی مناسب و در خور شان روشندلان عزیز فراهم نمائیم.
آزور، رئیس اداره بهزیستی شهرستان پیرانشهر نیز در این مراسم ضمن تبریک این روز به روشندلان، بر ارائه خدمات بیشتر و بهتر به این قشر جامعه تاکید و در ادامه به نحوه فعالیت انجمن نابینایان در پیرانشهر اشاره کرد و یادآور شد، انجمن نابینایان پیرانشهر به همت تعدادی افراد نیکوکار و با حمایتهای خیرین شهرستان پیرانشهر در سال 1380 با اخذ مجوز رسمی از انجمن نابینایان استان و تحت نظارت اداره بهزیستی پیرانشهر شروع به فعالیت نمود و پس از گذشت 12 سال اکنون دارای 200 نفر عضو در 4 رده نابینایی شدید، خیلی شدید، متوسط و خفیف بوده که در زمینه های توانبخشی و حمایتی از جمله پرداخت کمک هزینه ازدواج، درمانی، تحصیلی، تامین بخشی از نیازهای ضروری زندگی و تهیه ارزاق به مناسبتهای مختلف به قشر روشندل و کم بینا ارائه خدمات می نماید.
در ادامه این مراسم خانم "شیدا صالحی" عضو هیأت مدیره و رئیس انجمن خیریه نابینایان شهرستان پیرانشهر طی سخنانی با اشاره به مشکلات این انجمن گفت: با توجه به حوزه خدمات حمایتی این انجمن به جامعه هدف لازمست که مسئولان مربوطه و خیرین شهرستان حمایتهای بیشتری از این انجمن داشته باشند.
وی ادامه داد، نبود فضای مناسب اداری و همچنین فضای آموزشی جهت برگزاری کلاسهای آموزشی مخصوص نابینایان مهمترین دغدغه این انجمن بوده که علی رغم چندین بار گزارش به مسئولان، متاسفانه در عمل هیچ اقدامی برای رفع مشکلات انجام نشده است.
صالحی در ادامه به سایر مشکلات نابینایان از جمله نبود امکانات ورزشی بویژه در رشته های گلبال نابینایان، دوچرخه سواری، شطرنج و.....اشاره کرد و تصریح کرد، فراهم نمودن شرایط مناسب و امکانات شایسته برای قشر روشندل جامعه باید بعنوان وظیفه مهم ما در اولویت باشد چرا که آنها برای ادامه زندگی همواره به کمک ما نیاز دارند.
ایشان همچنین به سایر مشکلات رشوندلان از جمله ایجاد فرصتهای شغلی، تحصیلی، ازدواج و استخدام انان اشاره و خواستار حمایت بیشتر مسئولان جهت رفع آنان شد.
لازم به ذکر است در ادامه این مراسم تعدادی از روشندلان حاضر اقدام به اجرای برنامه های فرهنگی و هنری از جمله قرائت شعر، دکلمه، موسیقی و... نمودند.و در نهایت با اهداء جوایزی به روشندلان حاضر از آنان تجلیل شد.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید