متهمان کلاهبرداری 3 هزار میلیاردی از مرز نشینان فردا محاکمه می شوند/ پایان 33 ماه انتظار مالباختگان


 
متهمان كلاهبرداري سه هزار ميلياردي از مرزنشينان و مغازه داران مجتمع تجاري فروش موبايل در پايتخت، پس از 33 ماه در دادگاه جزايي تهران محاكمه مي شوند.
 
 
 اين كلاهبرداري بزرگ از آذر ماه سال 90 براي اولين بار دهان به دهان در بازار موبايل و كامپيوتر ايران و يا به عبارت ديگر، پاساژ علاءالدين پيچيد. سپس شاكيان در نامه‌هايي جداگانه‌ خواستار رسيدگي به اين موضوع از سوي رئيس قوه قضائيه، وزير اطلاعات، دادستان عمومي و انقلاب تهران و تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شدند.

ماجرا از اين قرار است كه 6 متهم اين پرونده به نامهاي "ه. ن.ح"، "ا. د.ف"، "ح. خ.ب"، "ا. ع" و "ه. ه" و "علي آ" با راه‌اندازي دفتري در مركز تهران اقدام به سودجويي از شهروندان و بعضا فعالان اقتصادي كردند كه در تهران ريال به آنان مي‌دادند و در امارات درهم تحويل مي‌گرفتند.

به عبارت ديگر، نحوه خريد ارز به اين گونه بوده كه متهمان پرونده در تهران وجه ريالي دريافت و به فاصله شش روز بعد در دوبي درهم تحويل مي‌دادند. اين روند براي مدت نزديك به يك ماه ادامه مي‌يابد ولي درنهايت منجر به ناپديدشدن موقتي سودجويان شد. بدين ترتيب پرونده كلاهبرداري بزرگ در قوه قضائيه تشكيل و متهمان دستگير و بازداشت شدند.

با افشاي اين ماجرا و آغاز تحقيقات ، جزئيات تازه اي از كلاهبرداري گسترده اين متهمان فاش شد و در جريان بررسي ها مشخص شد ، اين شش نفر در شهرهاي مرزي كشور نيز اقدام به كلاهبرداري مرزي كرده اند. حجم پول دريافت شده در اين شهرها آنقدر بالا بود كه اين كلاهبرداري زندگي هزاران نفر را در اين شهرها با مشكل جدي رو به رو كرد. افرادي كه براي به دست آوردن سود آن هم از راه قانوني تمام دارايي خود را از دست داده بودند.

بر اساس حسابرسي صورت گرفته از سوي كارشناس دادگستري ميزان كلاهبرداري متهمان از مرز نشينان و مغازه داران علاءالدين سه هزار و 461 ميليارد ريال تعيين شده است.

رسول خضري نماينده مردم سردشت و پيرانشهر در اين باره گفت: در سفر رئيس قوه قضائيه به آذربايجان غربي موضوع اين كلاهبرداري بزرگ ارزي را مطرح كرديم. در حاليكه پرونده هاي حقوقي بايد 5 ماهه و كيفري 3 ماهه به نتيجه برسد اين پرونده با گذشته چند سال هنوز به نتيجه نرسيده است.

وي ادامه داد: در اين مدت پرونده قاضي ثابتي نداشته و بعد از سه چهار ماه قاضي رسيدگي كننده تغيير مي يافت. وقتي اين موضوعات را به اطلاع آيت الله لاريجاني رسانديم وي دستور داد براي پرونده قاضي و شعبه ويزه اي تعيين شود تا روند رسيدگي تسريع شود.

نماينده مردم سردشت و پيرانشهر افزود: اين پرونده از آذر سال 90 تشكيل شد كه 120 ميليارد تومان آن در دو شهر سردشت و پيرانشهر رخ داده است. در اين مدت با وزراي سابق و فعلي دادگستري هم موضوع را مطرح كرديم كه آنها اعلام كردند محاكم دست ما نيست .

با گذشت نزديك به سه سال از اين كلاهبرداري سرانجام پرونده براي محاكمه به دادگاه جزايي تهران فرستاده شد و ساعت 10 و 30 دقيقه روز يكشنبه دوم شهريور ماه جاري نخستين جلسه محاكمه متهمان برگزار مي شود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید